Przed nami rewitalizacja szybu "Franciszek" w Rudzie Śląskiej
Jeden z najstarszych i najpiękniejszych zabytków przemysłowych w Rudzie Śląskiej odzyska należny blask. Mowa o szybie "Franciszek", który jest położony tuż obok stacji kolejowej w dzielnicy Ruda.
W piątek - 24 lutego - przedstawiciele władz miasta i Fundacji Most the Most podpisali umowę dotyczącą grantu, wynoszącego 1 mln zł, na adaptację do nowych funkcji tego kompleksu. Zespół zabudowań dawnej kopalni "Wawel" zwyciężył bowiem w konkursie "Nasz zabytek" organizowanym przez wspomnianą fundację.
- Kolejna rudzka perełka ma szansę odzyskać blask i stać się ważnym miejscem na szlaku poindustrialnych zabytków regionu – przyznaje Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Do miasta trafi więc milion złotych - środki z grantu zostaną przeznaczone na roboty budowlane. Następnie przyjdzie pora na wyposażanie wnętrz i organizacji przestrzeni - za ten etap, pod względem finansowym, będzie odpowiadał sam magistrat.
Wiadomo już, że w zrewitalizowanym obiekcie w Rudzie Śląskiej - zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców - powstanie Lokalne Centrum Tradycji. W szybie mają więc odbywać się warsztaty, spotkania czy pokazy. Ponadto nie zabraknie ekspozycji stałej dotyczącej historii dzielnicy Ruda i samego szybu.
- Wyjątkową atrakcją będzie z pewnością „izba kapelmajstra” - przestrzeń poświęcona lokalnej tradycji muzycznej oraz śpiewaczej, która w Rudzie Śląskiej jest szczególnie bogata – zapowiada dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. Wspomniane miejsce ma być także udostępniane jako sala prób dla orkiestr dętych i zespołów popularyzujących pieśni śląskie. Ponadto w izbie przygotowana zostanie wystawa prezentująca tradycyjne instrumenty używane na Górnym Śląsku.
Roboty budowlane zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj"
– W ciągu najbliższych miesięcy przygotujemy postępowanie przetargowe na przeprowadzenie robót budowlanych w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Na wybór wykonawcy mamy czas do końca roku. Kolejny krok to realizacja prac, które też potrwają przynajmniej rok - zapowiada wiceprezydent Aleksandra Skowronek, która jest odpowiedzialna za zagospodarowanie przestrzenne w mieście.
Przypomnijmy, że szyb Franciszek został wydrążony w 1857 roku - jako szyb wydobywczy. Od 1984 roku zabudowania figurują w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W marcu ubiegłego roku miasto przejęło część budynków wchodzących w skład zespołu.
- Obiekt posiada wyróżniające cechy artystyczne - piękne detale architektury, czytelny układ założenia, zachowaną oryginalną tkankę budowlaną – wymienia Urbańczyk.