Szpital wznawia dwa zawieszone oddziały i izbę przyjęć
Szpital w Żywcu poinformował, że w środę 6 listopada wznowiono działalność Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, natomiast od wtorku 12 listopada od godz. 12:30 ponownie czynna jest izba przyjęć.
- Decyzja ta jest efektem intensywnych działań całego zespołu szpitala, podjętych z uwagi na bardzo trudną sytuację ochrony zdrowia w naszym regionie i szukania niestandardowych rozwiązań - podkreśliła Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.
Zarówno izba, jak i oba oddziały, zostały zawieszone 7 października br. Z uwagi na fatalną sytuację finansową szpitala i wynikające z tego braki kadrowe od marca br. z pracy miało odejść 21 lekarzy.
Izba Przyjęć w żywieckim szpitalu znów działa, jednak ze względu na braki kadrowe nie wszystkie dyżury zostały zabezpieczone na obu ścieżkach - internistycznej i chirurgicznej. Może to powodować czasowe utrudnienia dla pacjentów, a dla zespołów ratownictwa medycznego wydłużony czas oczekiwania na przekazanie pacjentów.
Jak zapewnia dyrekcja szpitala, dokładają oni wszelkich starań, aby zapewnić pełną obsadę dyżurową i proszą o wyrozumiałość w tym ciężkim dla szpitala okresie.
W planach jest również przywrócenie działalności zawieszonych poradni specjalistycznych - ginekologiczno-położniczej i urazowo-ortopedycznej, jednak ma to nastąpić „w późniejszym terminie”. Pracownicy rejestracji mają kontaktować się z pacjentami i ustalać możliwie najszybsze nowe terminy wizyt.
Problemy finansowe i kadrowe szpitala
W ostatnim czasie żywiecki szpital miał olbrzymie problemy kadrowe, które wynikały z braku płynności finansowej, a co za tym idzie, brakiem stabilnych umów dla personelu i terminowych wynagrodzeń. Z powodu wspomnianych trudności działalność części oddziałów musiała zostać zawieszona. Władze szpitala prowadziły liczne rozmowy z personelem i wypracowano tymczasowe rozwiązania, aby móc zapewnić ciągłą opiekę medyczną dla mieszkańców powiatu.
- Wznowienie pracy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii było możliwe dzięki podpisaniu tymczasowych porozumień z personelem medycznym, na podstawie których w najbliższym czasie wynagrodzenia będą wypłacane z opóźnieniem. Porozumienia obowiązują do początku stycznia 2025 roku i dalsze funkcjonowanie placówki będzie zależało od aktualnie toczących się rozmów ze śląskim oddziałem NFZ - tłumaczyła Małgorzata Świątkiewicz.
Wciąż występujące braki kadrowe nie pozwoliły jednak na ponowne otwarcie drugiego oddziału chirurgii ogólnej.
- Cały czas trwają rozmowy dotyczące sytuacji Szpitala Żywiec. Przyszłość naszej placówki i jej stabilność organizacyjna zależą od wyników tych negocjacji, które są kluczowe dla zapewnienia działalności medycznej. Deklarujemy gotowość do dalszych rozmów z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i innymi zainteresowanymi stronami, aby wypracować trwałe rozwiązania, które zabezpieczą ciągłość opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu żywieckiego - powiedziała dyrektor Szpitala Żywiec.
Władze szpitala zwracają się również do mieszkańców powiatu żywieckiego i dziękują za wsparcie, w tym za liczne podpisy pod apelem do Prezesa Rady Ministrów i Minister Zdrowia oraz za wyrozumiałość dla chwilowych problemów.
Szpital w Żywcu jest jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ w całym powiecie żywieckim (ponad 150 tys. mieszkańców), który realizuje świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej. W 2023 roku ze świadczeń w placówce skorzystało ponad 146 tys. pacjentów.