Szpital Miejski w Sosnowcu stara się na bieżąco podnosić jakość leczenia pacjentów. Pokazuje, że to nie tylko miejsce, gdzie pracują lekarze i pielęgniarki. Dlatego zaprezentował Centralną Sterylizatornię, przez którą przechodzą wszelkie narzędzia i instrumenty wielokrotnego użytku, jakimi posługuje się personel medyczny. Zdjęcia robią ogromne wrażenie, a zwłaszcza jeden szczegół przykuwa uwagę.
Co dzieje się w sterylizatorni szpitala w Sosnowcu?
Po każdym zabiegu czy operacji, wszystkie narzędzia medyczne wielokrotnego użytku muszą być dokładnie myte i sterylizowane, by można bezpiecznie użyć ich ponownie. Aby zrozumieć cały proces, poznajcie drogę, jaką pokonują narzędzia medyczne w naszym szpitalu - zachęca szpital.
Dla niektórych osób widok tych narzędzi i stan, w jakim trafiają do sterylizatorni może być mocnym przeżyciem.
Tak wygląda sterylizatornia szpitala w Sosnowcu
Zobacz zdjęcia
Gdy operacje na Bloku Operacyjnym dobiegają końca personel medyczny odkłada zużyte narzędzia do kontenerów i do tzw. „szafy”, czyli specjalnego wózka transportowego na brudne narzędzia. Pracownik Centralnej Sterylizatorni odbiera wózek z zestawami chirurgicznymi, sprzętem anestezjologicznym, endoskopowym itp.. Narzędzia odbieramy również z bloku porodowego, oddziałów i Przychodni Szpitalnych.
W sterylizatorni, wózek jest wypakowywany w tzw. Strefie Brudnej. Następuje selekcja narzędzi w zależności od typu instrumentu i wstępne czyszczenie w myjni ultradźwiękowej. Na tym etapie personel dokonuje także pierwszego sprawdzenia przyrządów pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Następnie wszystko rozkładane jest w specjalnych koszykach, które pracownik umieszcza w przelotowych myjniach dezynfektorach, gdzie rozpoczyna się mycie i dezynfekcja. Proces termiczny odbywa się w temperaturze 93°C a chemiczny - w 55°C. Po wszystkim sprzęt medyczny trafia do Strefy Czystej, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności, czystości oraz konserwowany w zależności od potrzeby. Narzędzia chirurgiczne są kompletowane według spisów, np. zestaw do cięcia cesarskiego lub zestaw do kończyny dolnej.
Narzędzia do operacji chirurgicznych
Co ciekawe, w niektórych zestawach do skomplikowanych operacji znajdziemy kilkadziesiąt różnych narzędzi i przyrządów, które trafiają na jedną z czterech sal operacyjnych: urazowo-ortopedyczną, chirurgii ogólnej, urologii i ginekologii. Po złożeniu zestawu jest on pakowany w kontener, rękaw papierowo-foliowy lub dwie warstwy włókniny. Narzędzia pojedyncze i sprzęt medyczny są natomiast pakowane w rękawy papierowo-foliowe. Opakowania do sterylizacji spełniają specjalistyczną normę PN EN ISO 11607-1:2006. Tak spakowane narzędzia trafiają do autoklawów przelotowych do ostatecznej sterylizacji. Proces ten odbywa się w temp. 134 lub 121°C. Narzędzia z wrażliwych na temperaturę materiałów sterylizowane są w niskiej temperaturze, za pomocą tlenku etylenu w 55°C lub w plazmie w temp. 42°C.
Wszystkie procesy dezynfekcji i sterylizacji są monitorowane testami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi, co potwierdza ich sterylność, a wszystkie czynności są ściśle dokumentowane.
Po zakończonym procesie sterylizacji narzędzia trafiają do Strefy Sterylnej, gdzie niedługo czekają na transport. Pracownicy Centralnej Sterylizatorni rozwożą następnie sterylne, spakowane materiały w specjalnym wózku do bloków operacyjnych, oddziałów i przychodni.
Szpital w Sosnowcu pokazał pracę w aptece szpitalnej
Zobacz zdjęcia