Wiadomości

Szopka w Panewnikach odnowiona. Zyskała nowe niebo i blask

2024-12-30 14:52

Szopka w Panewnikach już dawno nie miała tyle świeżości i blasku. Wierni odwiedzający największą szopkę w Europie nie kryją zachwytu. Dynamiczne oświetlenie i przede wszystkim nowe tło z krajobrazem i niebem pozostawiają bardzo dobre wrażenie. Bazylika Panewnicka wyznaczona została świątynią Roku Jubileuszowego w Kościele Katolickim, a szopka w ołtarzu głównym dodatkowo dodaje jej splendoru.

Szopka w Panewnikach każdego roku odwiedzana jest przez tysiące ludzi. Do bazyliki franciszkańskiej w Katowicach przyjeżdżają zarówno wierni z Archidiecezji Katowickiej, jak i turyści z Polski i zagranicy. W tym roku bazylika została wybrana Kościołem Jubileuszowym, co sprawi, że odwiedzana będzie jeszcze liczniej niż w ostatnich latach. Przez cały okres świąteczny uczestnicy mszy i nabożeństw będą mogli podziwiać szopkę w ołtarzu głównym odnowioną pod kierownictwem artysty Pawła Jałowiczora.

Jak wygląda szopka w Panewnikach 2024/2025

Kto choć raz był w Panewnikach w okresie Bożego Narodzenia, ten dobrze wie, że szopka bożonarodzeniowa wygląda każdego roku nieco inaczej. O ile w ubiegłym roku głównym elementem byłą grota przedstawiająca narodzenie Dzieciątka, w tym roku centralnym elementem jest szopa. I to bynajmniej nie licha. Znalazł się w niej żłóbek z Dzieciątkiem, obok którego klęczą Maryja i Józef, kłaniają się pastuszkowie i owce, a dalej kolejne kamienne murowane pomieszczenie z którego zaglądają wół i osioł. Jest także górne piętro ze słomą.

Zobacz zdjęcia

Nowe elementy szopki w Panewnikach

Nowym elementem szopki w Panewnikach jest tło z krajobrazem i niebem. Wiszące do tej pory płótno miało już ponad 20 lat i nieco się sfatygowało. Dlatego trzeba było zaprojektować i wykonać nowy - największy element szopki, której wysokość to aż 25 m. Zadania tego podjął się artysta, który techniką malowania sprejem stworzył wizerunki domów, drogi, gór i nieba. 

Jestem mile zaskoczony. Dawne niebo miało już dziury i wyglądało mało estetycznie. Nowe tło bardzo dobrze współgra z całą szopką - mówi jeden ze zwiedzających.

Oświetlenie szopki w Panewnikach

Na uwagę zasługuje oświetlenie dynamiczne całej szopki. W czasie mszy świętych figury są równomiernie oświetlone światłem stałym. Natomiast po zakończeniu nabożeństw, poszczególne elementy oświetlone są punktowo. Dodatkowo natężenie światła jest zmienne, co sprawia, że płynnie przechodzimy z nocy do dnia. Nowoczesne oświetlenie jest dziełem brata Ksawerego z zakonu franciszkanów.

Światła podkreślają trzy plany szopki bożonarodzeniowej w Panewnikach. Pierwszy to Święta Rodzina, pastuszkowie po jednej stronie szopy i Trzej Królowie po drugiej stronie. Drugo plan to pastwiska z pastuszkami i owcami oraz oddalonymi zabudowaniami. Natomiast trzeci plan stanowi tło okolicy Betlejem i niebo z błyskającymi gwiazdami i księżycem w pełni. Tło oświetlone jest w taki sposób, że zmienia barwy od ciemnych do jaśniejszych.

Czy znasz śląskie zwyczaje na Boże Narodzenie i Wigilię?
Pytanie 1 z 11
W większości Polski prezenty pod choinkę przynosi Św. Mikołaj. A na Śląsku:
Polska na ucho
Czarownice