Szerpowie Nadziei z osobami z niepełnosprawnościami w Tatrach. To inicjatywa śląskich harcerzy

i

Autor: Bartek Bodzek

Turystyka

Szerpowie Nadziei z osobami z niepełnosprawnościami w Tatrach! Pełni pasji, odwagi i chęci, by spełniać swoje górskie marzenia

2023-06-27 13:26

Osoby z niepełnosprawnościami z różnych powodów samodzielnie być może nigdy nie zdołałyby pojechać w Tatry, jednak dzięki pomocy takim ludziom jak Szerpowie Nadziei, jest to możliwe! W niedzielę, 25 czerwca weszli m.in. na Giewont. Inicjatywa powstała w Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Aktualnie grupa zrzesza ludzi z całego kraju.

Niemożliwe nie istnieje – udowadniają to Szerpowie Nadziei, pomagający niepełnosprawnym spełniać marzenia o podziwianiu widoków z najpiękniejszych tatrzańskich szczytów. A sami podopieczni...są fantastyczni!

Skarby i Szerpowie na Giewoncie w Tatrach

W miniony weekend po raz kolejny wybrali się w Tatry. W sobotę, 24 czerwca, ochotnicy uczyli się asekuracji linowej, obsługi sprzętu alpinistycznego, łączności i pierwszej pomocy przedmedycznej. Z kolei w niedzielę, 25 czerwca, podzieleni na grupy wybrali się w góry. Część Szerpów wraz ze swoimi Skarbami (osoby z niepełnosprawnościami) dotarła na Rusinową Polanę (ok. 1180–1300 m n.p.m) i Gęsią Szyję (1489 m n.p.m), a dwa zespoły wysokogórskie zdobyły Giewont (1895 m n.p.m.).

Inicjatywa powstała w Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w 2020 roku. Jeden z niepełnosprawnych harcerzy, cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe 23-letni Maciek Skowronek, podczas obozu harcerskiego w Bieszczadach, zapragnął podziwiać widoki z Tarnicy (1346 m n.p.m.). Udało się! Pomogli mu przyjaciele. Tego samego roku był także na Giewoncie (1895 m n.p.m.).

- Jakub Flasz wraz z Krzysztofem Sobczykiem, jedni z obecnych Szerpów Nadziei, w przerobionym plecaku górskim wnieśli Maćka na szczyt Tarnicy. To był impuls, żeby chcieć więcej - mówi Marta Mazur - Sokołowska, rzeczniczka Szerpów Nadziei.

Akcja w 2021 roku nabrała rozpędu i - oficjalni już Szerpowie Nadziei - zrekrutowali ludzi i zorganizowali wyprawę. W październiku 14 niepełnosprawnych osób mogło być w Tatrach - w tym jedna na Szpiglasowym Wierchu (2172 m n.p.m.), 11 w Dolinie Pięciu Stawów i dwie nad Morskim Okiem. Z kolei we wrześniu 2022 w Tatry pojechało w sumie aż 210 osób! (podopieczni i wolontariusze). Podzieleni na trzy grupy byli na Kozim Wierchu (2291 m n.p.m.), w Dolinie Pięciu Stawów i nad Morskim Okiem.

- Od dawna chciałem znaleźć się wysoko w górach. Udało się najpierw wejść na Tarnicę, potem na Giewont, a w końcu na Szpiglasowy Wierch i Kozi Wierch. I choć w nosidle nie zawsze jest wygodnie, bardzo się cieszę, że powstała taka akcja jak Szerpowie Nadziei i że dostałem szansę, by spełniać swoje marzenia - mówi Maciek Skowronek, od którego właściwie zaczęła się ta piękna historia.

Radość, satysfakcja, ale i ogromne wyzwanie 

Wyprawy w góry to dla osób z niepełnosprawnościami wyjątkowe przeżycie! Z kolei dla Szerpów ogromna satysfakcja, że trochę dobrej woli oraz poświęcenia i można tak bardzo uszczęśliwić drugiego człowieka. To jednak też sporo wyzwań.

- Jednym z nich jest na pewno odpowiedzialność za osobę, którą wnoszę na górę. Zależy nam, by wejścia odbywały się w jak najbezpieczniejszych warunkach. Musimy też przygotować się kondycyjnie. W drodze na Szpiglasowy Wierch zastał nas trudny odcinek. Szliśmy z liną - była osoba, która nas asekurowała. Daliśmy radę - relacjonuje Jakub Flasz, Szerpa Nadziei, członek 36. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów w Jastrzębiu-Zdroju. - Cieszę się, że mogę pomóc Maćkowi zobaczyć miejsca, w których dotąd nie miał okazji być - dodaje.

Jakub i Maciek stanowią już nierozerwalną drużynę. Spędzają ze sobą sporo czasu, snują nowe plany górskie.

- Dla Szerpy ważna jest sprawność fizyczna, ale też poznanie osoby z niepełnosprawnością, której będzie pomagał. Na pewno wyzwanie stanowi dla mnie szereg logistycznych spraw, choćby załatwianie transportu. Samo wejście z taką osobą to już walka z głową. Priorytetem jest bezpieczeństwo Skarba - mówi Krzysztof Sobczyk, głównodowodzący całym przedsięwzięciem.

Okazja do szlifowania samodzielności i obcowania z naturą. Góry to świetna forma terapii

Do Szerpów Nadziei - zaangażowanych i poświęcających się dla Skarbów w górach w stu procentach, dołączyła także Marta Goldsztajn, dyrektor Fundacji Oczami Brata, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w tejże fundacji. Jak twierdzi, wyprawa osób z niepełnosprawnościami w góry to świetna okazja do ich aktywizacji społecznej i obcowania z naturą.

- Osoby te maja swoje potrzeby, marzenia, cele i należy je traktować jak pełnosprawne. Z Szerpami poznają nowe tereny, szlifują samodzielność chociażby przez podejmowanie samodzielnych decyzji. Podam przykład: Karolina, jedna z młodszych uczestniczek, na jednej z wypraw zaczęła mieć przykurcze i sama zdecydowała, że rezygnuje z dalszej drogi. Nie zrobił tego za nią tata - mówi Marta.

Niektórzy uczestnicy długo przygotowują się do wyprawy. Oprócz wysiłku fizycznego borykają się także z ograniczeniami mentalnymi. Potrafią jednak udowodnić, że mają ogromną siłę i motywację do działania. - Mieliśmy dorosłą uczestniczkę z dziecięcym porażeniem mózgowym, która przyjechała już dzień przed naszym spotkaniem do Bukowiny, by przypadkiem się nie spóźnić. Determinacja zaprowadziła ją na Morskie Oko i to był jej Everest. Teraz cały rok przygotowuje się, by znaleźć się jeszcze wyżej. Praca nad sobą i swoimi emocjami ma duże znaczenie - kontynuuje Marta.

Coraz więcej chętnych do udziału w wyprawach 

Grupa chętnych do wchodzenia na tatrzańskie szczyty powiększa się, podobnie jak grupa chętnych do pomocy wolontariuszy. Osoby z niepełnosprawnościami nie ponoszą żadnych kosztów podczas wypraw dzięki sponsorom i darczyńcom. 

Kolejna wyprawa w Tatry planowana jest w dniach od 1 do 3 września 2023 r. Będzie w niej uczestniczyć 135 Skarbów w wieku od 5 do 50 lat wraz z opiekunami oraz wsparciem 250 wolontariuszy Szerpów. Aktualnie grupa zrzesza ludzi z całego kraju. 

Morskie Oko, Rusinowa Polana, Kasprowy Wierch, Kościelec i ...najwyższy, mierzący 2499 m. n.p.m. szczyt po polskiej stronie Tatr - Rysy - to ambitne cele grupy.

Bieżące informacje dotyczące działalności Szerpów Nadziei można znaleźć na stronie grupy na Facebooku: Szerpowie Nadziei - Facebook.

Zachęcamy także do wsparcia finansowego akcji górskich Szerpów Nadziei na: Szerpowie Nadziei - możesz wesprzeć akcję.

Zdjęcia: Bartek Bodzek.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/