Dożynki

Święto plonów w katowickim Podlesiu. Katowickie dożynki na zakończenie wakacji

W niedzielę, 1 września, w dzielnicy Podlesie odbyły się Katowickie Dożynki, czyli wielkie święto plonów. I choć dzisiaj wielu może się zastanawiać, co Katowice mają wspólnego z dożynkami i żniwami, to okazuje się, że naprawdę wiele, dzięki czemu co roku obchodzona jest piękna tradycja.

Tradycja dożynek w Katowicach

W niedzielę, 1 września katowicka dzielnica Podlesie stała się swoistym centrum dożynkowym stolicy województwa. Odbyły się tam bowiem Katowickie Dożynki. I ktoś w tym miejscu może stwierdzić, że Katowice nigdy rolnicze nie były, a bardziej należy je kojarzyć z przemysłem, i... będzie to prawda, ale tylko częściowa. Mało kto bierze pod uwagę fakt, że Katowice co prawda żyły głównie z przemysłu, ale wraz z rozwojem wchłaniały kolejne miejscowości zamieniając je w dzielnice. Ten los spotkał m.in. Kostuchnę i Podlesie, które wcześniej funkcjonowały jako wsie, stąd tradycja dożynek została niejako wchłonięta przez miasto. 

Katowickie dożynki odbywają się więc w tych dwóch dzielnicach, co roku naprzemiennie organizuje je Kostuchna albo Polesie. W tym roku padło na tę drugą dzielnicę, która jest kolebką tutejszego osadnictwa i rolnictwa. Pierwsze wzmianki o Podlesiu pochodzą z XV wieku. We wcześniejszych latach Podlesie było związane z dawną wsią Uniczowy, która potem rozpadła się na trzy osobne miejscowości wiejskie, w tym właśnie Podlesie. 

Rdzeniem Podlesia stała się współczesna ulica Uniczowska, która była dawniej główną drogą we wsi. Do 1975 roku Podlesie znajdowało się na ziemiach pszczyńskich, dopiero 27 maja stając się częścią miasta, a od 1 stycznia 1992 roku jest jedną z jego administracyjnych dzielnic. 

Katowickie Dożynki na zdjęciach. Tak się bawiono w Podlesiu

Wielkie świętowanie, które było okazją do uczczenia ciężkiej pracy rolników w dzielnicy Podlesie, odbyło się w niedzielę 1 września. Tradycyjnie wszystko zaczęło się od barwnego, dożynkowego korowodu oraz mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po mszy korowód udał się na teren MOSiR przy ul. Sołtysiej 25, gdzie odbyła się właściwa część imprezy. W jej trakcie odbyło się wiele występów artystycznych, w tym zespołów Whisky River czy Śląskiej Fabryki Bluesa. Całą imprezę zakończyła dyskoteka pod gołym niebem prowadzona przez DJ Marssella. Dzieci mogły liczyć na bezpłatne dmuchańce, a goście dożynek na małą gastronomię. Kolejne dożynki odbędą się w dzielnicy Kostuchna.