Światowy Dzień Toalet w stylu Katowic. Wodociągi przypominają, że toaleta to nie śmietnik

i

Autor: UM Katowice

WIADOMOŚCI

Światowy Dzień Toalet w stylu Katowic. Wodociągi przypominają, że toaleta to nie śmietnik

2024-11-19 13:53

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. Jest to doskonała okazja do przypomnienia, że odpowiedzialne korzystanie z toalety ma bezpośredni wpływ na kondycję naszej sieci kanalizacyjnej oraz na stan środowiska.

Katowice przypominają jak korzystać z toalety

Katowickie Wodociągi, w ramach kontynuacji kampanii „Toaleta to nie śmietnik," zachęcają mieszkańców do bardziej ekologicznego podejścia i świadomego gospodarowania odpadami.

– Głównym przesłaniem kampanii jest przypomnienie, że wszystko zaczyna się w naszych domach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wrzucanie resztek jedzenia, tłuszczów czy innych produktów spożywczych do kanalizacji powoduje problemy, które wpływają na cały system. Te odpadki stają się pożywieniem dla gryzoni, co prowadzi do ich namnażania się, a także tworzą warunki sprzyjające rozwojowi szkodliwych bakterii i zatorów w rurach. Czysta kanalizacja to nasza wspólna odpowiedzialność, która przekłada się na zdrowie i bezpieczeństwo społeczności. Światowy Dzień Toalet to doskonały moment, aby przypomnieć, że dbając o domowe instalacje, troszczymy się także o środowisko – podkreśla Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Śmieci powinny trafić do śmietnika

Do 800-kilometrowej sieci kanalizacyjnej Katowic każdego roku trafia około 490 ton śmieci, z których większość nigdy nie powinna się tam znaleźć. Codziennie przez sieć kanalizacyjną przepływa ponad 36 milionów litrów ścieków, które następnie trafiają do czterech miejskich oczyszczalni. Niestety, liczba zgłoszeń awarii wciąż jest wysoka – Katowickie Wodociągi przyjmują ich ponad 650 rocznie, a jedną z przyczyn są odpady, które trafiają do toalety.

To, co znajduje się w rurach przechodzi ludzkie pojęcie

Kampania „Toaleta to nie śmietnik" zwraca uwagę na powszechne błędy użytkowników oraz ich konsekwencje. Tłuszcze i oleje zachowują się w rurach podobnie jak cholesterol w naczyniach krwionośnych – osadzają się na ściankach rur, tworząc zatory i utrudniając przepływ. Często w kanalizacji znajdują się również włosy, chusteczki nawilżane, patyczki do uszu, waciki, a nawet chemikalia i niedopałki papierosów. Te wszystkie przedmioty są trudne do usunięcia i przyczyniają się do licznych awarii, a także negatywnie wpływają na proces oczyszczania ścieków.

Do toalety powinien trafiać jedynie papier toaletowy, natomiast wszelkie inne odpady należy wyrzucać do kosza lub odpowiednich pojemników na śmieci. Resztki jedzenia i oleje kuchenne powinny trafiać do odpadów bio lub specjalnych pojemników.

- Spłukiwanie ich w toalecie sprzyja powstawaniu zatorów. Produkty higieniczne, patyczki do uszu, leki i chemikalia również powinny trafiać do śmietników lub punktów zbiórki, gdyż ich obecność w sieci kanalizacyjnej może prowadzić do poważnych awarii. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna i odpowiedzialne korzystanie z kanalizacji, która jest kluczem do zmniejszenia problemów z zatorami i zanieczyszczeniami ścieków. - przypominają Katowickie Wodociągi.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Na szczęście, dzięki kampaniom edukacyjnym oraz wspólnym działaniom możemy znacząco zmniejszyć liczbę awarii i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Wielu z nas popełnia te błędy przy sikaniu. Czy wiesz, jak zdrowo korzystać z toalety? Rozwiąż quiz, a się dowiesz!

Pytanie 1 z 10
Czujesz parcie na pęcherz, wiesz, że musisz iść do toalety, ale wstrzymujesz się, bo musisz zrobić ważną rzecz w pracy. Czy ma to wpływ na twoje zdrowie?