Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprojektowali drony dla bezpieczeństwa ruchu. Mogą one wspomóc identyfikację intruzów w „korytarzach życia” podczas wypadków samochodowych a także w wykrywaniu chorób roślin.
Działające na Politechnice Śląskiej Międzywydziałowe Koło Naukowe „High Flyers” zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją autonomicznie sterowanych obiektów latających typu UAV (Unmanned Aerial Vehicle), popularnie nazywanych dronami. Opiekunami MKN „High Flyers” są profesorowie Roman Czyba i Marcin Lemanowicz. W skład zespołu wchodzą studenci Jacek Grzybowski, Łukasz Ungier, Tomasz Kudala, Wojciech Stańczuk, Izabela Stępień, Paweł Piórkowski i Dawid Rudy.
Do „High Flyers” należą osoby zainteresowane wiedzą m.in. z zakresu elektroniki, mechaniki, modelarstwa, projektowania. – Jesteśmy pasjonatami. - Każdy z nas ma jakąś ideę, jeśli chodzi o bezzałogowe statki latające. Część z nas chce je programować, część chce budować – mówi Jacek Grzybowski, przewodniczący Koła.
Jednym z zadań, do którego może być przeznaczony zaprojektowany przez studentów dron, jest usprawnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działanie to zostało zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Droniady, w ramach konkurencji „Korytarz życia”. Zadanie konkursowe polegało na identyfikacji pojazdów, które nie stosują się do zasad zgodnych z korytarzem życia tworzonym w celu umożliwienia dojazdu służbom ratowniczym do wypadków drogowych. – Naszym zadaniem było wykrycie pojazdu, który blokował korytarz życia i podanie danych umożliwiających jego identyfikację – wyjaśnia Jacek Grzybowski.
Przygotowana przez studentów platforma latająca może być także używana w zakresie ochrony środowiska. – Zadanie, w którym zajęliśmy drugie miejsce, dotyczyło nowoczesnego rolnictwa, wykorzystującego drony do wykrywania chorób roślin lub innych anomalii upraw, co ma wesprzeć rolników w szybkiej identyfikacji problemu oraz obniżeniu zastosowania pestycydów – dodaje Grzybowski. Urządzenie za pomocą zastosowanego algorytmu jest w stanie rozpoznać ogniska chorób np. warzyw, do których przypisane są odpowiednie kolory.