Pracownia nowych technologii oraz hamownia posłużą studentom i naukowcom do projektowania, konstruowania i testowania pojazdów różnego typu, pod względem bezpiecznego dla człowieka i środowiska użytkowania..
— Dzięki wyposażeniu pracowni nowych technologii zarówno studenckie koła naukowe, jak i uczestnicy zajęć oraz przede wszystkim naukowcy otrzymają wiele nowych możliwości tworzenia rozwiązań w obszarze ekologicznego projektowania pojazdów. Cieszę się, że nasza współpraca z Miastem Katowice zaowocowała kolejnymi, potrzebnymi inwestycjami— mówi prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.
Hamownia podwoziowa pozwoli na badanie pojazdów samochodowych w warunkach rzeczywistych.
Wyposażenie laboratorium pozwala zarówno na sprawdzenie parametrów silnika spalinowego, jak i pojazdów z napędem hybrydowym oraz elektrycznym. Dzięki temu jest możliwe, wyznaczenie energochłonności oraz emisyjności pojazdu, co jest tak ważne ze względów ekologii i ochrony środowiska. Hamownia jest też wyposażona w urządzenia mobilnych stacji diagnostycznych, co również jest nowością technologiczną.
Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej obchodzi w tym roku swoje 20-lecie.
Na wydziale można studiować na kierunkach: transport, transport kolejowy oraz inżynieria lotnicza i kosmiczna. Do wyboru jest też szereg specjalności związanych z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym oraz inżynierią ruchu i logistyką. Natomiast pracownicy prowadzą tu działalność naukową w obszarze badawczym „Inteligentne miasta i mobilność przyszłości”. Zajęcia ze studentami prowadzone są w nowoczesnych pracowniach badawczych i salach dydaktycznych. A swoje pasje, studenci mogą rozwijać w kołach naukowych. Na wydziale działa dziewięć studenckich kół naukowych, które zajmują się m.in. konstruowaniem bolidów spalinowych i elektrycznych, dronów oraz elektromobilnością.
— Państwa dążenie do doskonałości naukowej, profesjonalizm, a także życzliwość i otwartość wobec członków naszej politechnicznej społeczności, znacząco przyczyniają się nie tylko do rozwoju uczelni, ale także nieustająco pobudzają potrzebę poszukiwania najlepszych rozwiązań, podnoszących szeroko rozumianą jakość życia. Podejmowanie wielu kluczowych inicjatyw wdrażanych na wszystkich poziomach – od wydziałowego po działalność na arenie międzynarodowej, jest wzorem do naśladowania. Zbiór dobrych praktyk wynikający z tej aktywności staje się z pewnością niezwykle cenną wartością, wnoszoną do naszego akademickiego funkcjonowania — mówi prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych.
W latach 2021-22 istniejące budynki wydziału przeszły modernizację. Miasto Katowice przekazało na ten cel 4,5 mln zł.
Dzięki dotacji powstały nowoczesne pracownie dydaktyczno-badawcze: Pracownia hamowni podwoziowej, Pracownia diagnostyki drganiowej środków transportu, Pracownia nowych technologii dla Studenckich Kół Naukowych, Pracownia systemów sterowania ruchem kolejowym (SRK), Pracownia awioniki, Pracownia systemów logistycznych oraz Pracownia systemów transportowych i inżynierii ruchu. Natomiast istniejące pomieszczenia wydziału zostały zmodernizowane i przystosowane pod kolejne pracownie w ramach powstałej hali technologii transportu.
— Miasto planuje oprzeć swój rozwój na nauce, na potencjalne doskonale wykształconych specjalistów i chęci pokazania tego, co jest u nas najlepsze. To na pewno wyzwoli kolejny impuls prorozwojowy. Wspólnie tworzymy tzw. złoty trójkąt współpracy na linii nauka – biznes – samorząd. Bez rozwoju nauki nie możemy mówić o progresie czegokolwiek. Nie tylko nauki, ale też rozwoju miasta. W 2024 roku Katowice będą Europejską Stolicą Nauki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Politechnika Śląska i pozostałe 6 uczelni publicznych zlokalizowanych w naszym mieście. To daje ogromne możliwości dalszego rozwoju — powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.