Minister polityki społecznej Marlena Maląg podała wstępne dane swojego ministerstwa dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. W październiku 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce przekroczyła 5%.
Stopa bezrobocia w Polsce
Średni poziom bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniósł 5,1 %. Oznacza to, że wynosi tyle samo co w poprzednim miesiącu – wrześniu. I tak do średniego poziomu bezrobocia zbliżone były województwa:
- Łódzkie – 5,5%
- Pomorskie – 4,5%
- Małopolskie – 4,5%
Największa stopa bezrobocia występuje w woj. podkarpackim
Największa odnotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce występuje w województwie podkarpackim. W październiku 2022 r. wyniosła 8.,7%.
Stopa bezrobocia informuje nas o tym, ile osób pozostaje bez pracy pośród ogółu osób aktywnych zawodowo. Zaprezentowane przez ministerstwo wyniki nie uwzględniają pracowników, którzy zatrudnieni są „na czarno”.
Stopa bezrobocia w woj. śląskim
W województwie śląskim stopa bezrobocia w październiku była jedną z najniższych w całej Polsce. Wyniosła jedne 3,7%, co jest drugim najlepszym wynikiem w kraju.
Bezrobocie dotyka ludzi młodych, jak i starych. Jak zjawisko bezrobocie polega na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i chętnych jej podjęcia, z różnych przyczyn nie może jej znaleźć.
Najmniejsza stopa bezrobocia w Polsce
Najlepsza sytuacja z bezrobociem w Polsce występuje w województwie wielkopolskim. Jedynie 2,8% osób chętnych do podjęcia pracy nie pracuje. Reszta województw odnotowuje bezrobocie na poziomie:
- 6,5% - zachodniopomorskie
- 2,8% - wielkopolskie
- 4,2% - lubuskie
- 7,2% - kujawsko-pomorskie
- 8,3% - warmińsko-mazurskie
- 7% - podlaskie
- 4,2% - mazowieckie
- 4,4% - dolnośląskie
- 6% - opolskie
- 7,5% - świętokrzyskie
- 7,8% - lubelskie