Śnięte ryby znalezione w Odrze. Stawiane są zapory
Przypomnijmy, że 26 lipca, w godzinach południowych, pracownicy Wód Polskich w trakcie wizji terenowej na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby. Natychmiast powiadomiono więc odpowiednie służby.
Dlatego też zarówno w Bohuminie, jak i Chałupkach rozstawiane są zapory, które mają powstrzymywać spływanie śniętych ryb w dół Odry.
Zatruta Odra. Co zabiło ryby?
Zobacz zdjęcia
- Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach od samego świtu kontynuują montaż siatki dennej. Prace rozpoczęły się wczoraj w godzinach wieczornych i trwał do godz. 22, czyli do zapadnięcia zmroku. Te prace muszą być prowadzone w warunkach bezpiecznych dla pracowników - podkreśla, w rozmowie z Radiem Eska, Linda Hofman, rzecznik prasowa Wód Polskich w Gliwicach.
Na bieżąco wyławiane są napływające śnięte ryby. Wspomniana zapora powstaje w takim miejscu, aby uniemożliwić przedostawanie się rybiego truchła w kierunku Raciborza.
Sytuacja - jak informuje rzecznik prasowa Wód Polskich w Gliwicach - obecnie się uspokaja. Również, dzięki działaniom podjętym przez czeskie służby.
Petr Hladik - minister środowiska w Czechach - potwierdził śnięcia ryb w Odrze po stronie czeskiej blisko polskiej granicy. Przekazał również, że pobrano próbki tkanek ryb oraz próbki wody do badań. Są one obecnie szczegółowo analizowane. Polska strona ma być na bieżąco informowana o sytuacji oraz o wynikach badań.
Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów śniętych ryb
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w trakcie konferencji prasowej w czwartek, 27 lipca, poinformował, że od środy od godzin przedpołudniowych do czwartku do godz. 8 rano z Odry wyłowiono i zebrano ponad 1100 kilogramów padłej ryby. - Na teraz jest siedem jednostek pływających, które tę rybę wyławiają - powiedział Wieczorek.
Wojewoda przyznał ponadto, że w próbkach wody w dwóch punktach poboru na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi. - Mamy nadzieję, ze również strona czeska takie badania przeprowadzi i podzieli się z opinią publiczną tymi wynikami. Inne parametry wody nie wskazują na żadne dalsze odchylenia - dodał.
Według wstępnych ocen, śniecie ryb to najprawdopodobniej skutek braku tlenu w wodach.