Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach podał, że we wtorek, 13 grudnia 2022 r., przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10 w ciągu 24 godzin odnotowano na stacjach pomiarowych w Zabrzu o 47 proc., Lublińcu o 31 proc., Raciborzu o 26 proc., Żywcu o 26 proc., Wodzisławiu Śląskim o 16 proc., Rybniku o 14 proc. i Zawierciu o 14 proc.
W środę, 14 grudnia 2022 r., poziom pyłu zawieszonego w powietrzu został przekroczony w powiatach:
- raciborskim,
- żywieckim.
Łącznie mieszka w nich blisko 260 tys. osób.
Smog w województwie śląskim
Na czwartek, 15 grudnia 2022 r., Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach wydał powiadomienie o ryzyku kolejnego przekroczenia dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu.
Obszar województwa, który szczególnie narażony jest na przekroczenie dopuszczalnych norm obejmuje takie miejscowości i powiaty jak:
- Częstochowa,
- Zabrze,
- Bytom,
- Piekary Śląskie,
- Ruda Śląska,
- Świętochłowice,
- Katowice,
- Chorzów,
- Mysłowice,
- Siemianowice Śląskie,
- Sosnowiec,
- Jaworzno,
- Dąbrowa Górnicza,
- Tychy,
- Rybnik,
- powiat zawierciański,
- powiat będziński,
- powiat bieruńsko-lędziński,
- powiat raciborski.
Cały obszar objęty zagrożeniem zamieszkuje prawie 3,7 mln osób. Przyczyną zanieczyszczenia powietrza są „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".