Śmierdzący problem w Dąbrowie Górniczej. W mieście pojawiły się obrzydliwe krocionogi, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

2020-07-14 13:36

Krocionogi uprzykrzają życie mieszkańcom Dąbrowy Górniczej. Śmierdzące i groźne dla zdrowia wije wdzierają się do ich domów. Problem dotyczy głównie dzielnicy Strzemieszyce Wielkie.

To właśnie mieszkańcy tej dzielnicy zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o interwencję.

- Tak źle jeszcze nie było. Dzienny zbiór z jednej posesji to dwa wiadra. Jeżeli zalewa domy lub jest pożar przyjeżdża straż. Krocionogi niszczą powoli dzień po dniu. Niszczą zdrowie, niszczą nasze miejsce zamieszkania. Bo jeżeli znajdujemy w każdym niespodziewanym miejscu w domu, z jedzeniem czy w ubraniu, obrzydliwe robale, to nasze życie jest stopniowo rujnowane - apelują mieszkańcy.

W związku z intensywnymi opadami deszczu krocionogi w poszukiwaniu suchych miejsc lęgowych, przemieszczają się ze swoich kryjówek w kierunku siedzib ludzkich, gromadząc się czasem w dużych ilościach na posesjach, wokół budynków i na ich ścianach. W przypadku braku tzw. „owadoszczelności” budynków wchodzą również do wnętrz i zasiedlają np. piwnice.

Krocionogi mają ciało wydłużone, walcowate o budowie segmentowej, pokryte pancerzem. Zaniepokojone zwijają się w kłębek oraz wydzielają nieprzyjemną woń, wydzielina zawiera benzochinon.

Jedną z metod zwalczania krocionogów jest zapewnienie „owadoszczelności” budynków. Utrzymywanie czystości i porządku terenów wokół domostw: koszenie nieużytków, usuwanie zbędnych przedmiotów stanowiących dla krocionogów wilgotne, ciemne kryjówki. Zabezpieczanie i regularne opróżnianie pojemników na odpady, szczególnie tych zawierających rozkładające się resztki produktów roślinnych.

Metoda nieinwazyjna zwalczania krocionogów to budowanie pułapek pokarmowych: w wykopanych dołkach umieścić np. bulwy ziemniaków lub marchwi, gdy krocionogi zgromadzą się w pułapce – zebrać je i zniszczyć.

- W latach ubiegłych stosowaliśmy opryski. Nie są one skuteczne, za to wysoko toksyczne. Nasze doświadczenia oraz innych gmin, w których tego typu problem się pojawił wskazują na to, że jest to działanie doraźne, a jednak bardzo niebezpieczne dla pszczół i innych owadów pożytecznych - powiedziała nam Zdzisława Górska Nieć z Wydziału Marki Miasta.

Dlatego Urząd Miasta zachęca mieszkańców do robienia pułapek na krocionogi. Zebrane w ten sposób wije będzie można oddać do utylizacji.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra
Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się