Pan Leon z Katowic

i

Autor: Alicja Dobija FB

Wiadomości

Znany w Katowicach starszy poeta po latach spełni swoje marzenie. Wiersze Pana Leona ujrzą światło dzienne

Pana Leona znają niemal wszyscy stali bywalcy ulicy Mariackiej w Katowicach i nie tylko. Senior od lat przechadza się po centrum Katowic czytając napotkanym osobom swoje wiersze. Senior pisze poezję do "poduszki". I choć marzył, by wydać swoje wiersze, to nigdy do tego nie doszło - do czasu, gdy spotkał katowicką społeczniczkę.

Senior z Katowic czyta wiersze. Marzył o ich wydaniu

86-letni pan Leoncjusz Horecki pochodzi z Katowic, a konkretnie z Zawodzia. Od wielu lat przechadza się po ulicach stolicy województwa śląskiego i czyta przechodniom swoje wiersze. Oczywiście zawsze kulturalnie pyta, czy może zająć chwilę czasu. Jego znakiem rozpoznawczym jest mówienie rymem.

Najczęściej można go spotkać na ulicy Mariackiej. To tam powoli, z klasą spaceruje wzdłuż wiecznie tłocznego deptaku w centrum miasta. Wiersze czyta napotkanym osobom na głos, z uśmiechem na twarzy. Jego poezję bardzo szybko można zapamiętać - właśnie dzięki rymom. Najczęściej dotyczy ona miłości, szacunku i relacji międzyludzkich. Oto fragment jednego z wierszy pana Leona.

O miłości

Kochaj żonę, kochaj męża

Tylko wspólna miłość wszelkie zło zwycięża

Bo miłość to jest oręż namiętności

Która nigdy nikogo z nas nie złości

Bo my oboje jesteśmy do niej powołani

Jak anielscy ułani

Wiwat, wiwat wielkie brawa

Bo ta nasza miłość to zabawa bardzo wspaniała

(...)

Pan Leon z Katowic spełni swoje marzenie. Wiersze zostaną wydane

Kilka dni temu znanego w Katowicach poetę spotkała katowicka społeczniczka - Alicja Dobija. Katowiczanka wysłuchała wiersza pana Leona oraz jego historii życiowej.

Pan Leon z Katowic ma 86 lat i pisze piękne wiersze. Próbował je opublikować, ale niestety nikt nie był zainteresowany. Wiersze pisze od czasów szkoły średniej - napisała w mediach społecznościowych.

Pod postem wywiązała się dyskusja. Wiele osób chciało pomóc spełnić marzenie Pana Leona. W komentarzach podsyłano linki do grup literackich na Facebooku. W końcu jednak nastąpił przełom w sprawie. Z Alicją Dobiją skontaktowało się Wydawnictwo NieZwykłe, którego siedziba mieści się w Grojcu (woj. małopolskie).

Właśnie odezwało się do mnie Wydawnictwo NieZwykłe. Zdecydowali się wydać wiersze Pana Leona - poinformowała 15 kwietnia na Facebooku.

Wiadomo też, że w procesie wydawniczym będzie pomagać córka pana Leona. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z wydawnictwem, jednak jeszcze nie otrzymaliśmy komentarza.