Jakie bezrobocie na Śląsku? Jaka jest przeciętna pensja?
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego w maju 2020 r. Wiemy doskonale, że ten rok nas nie rozpieszcza. Mamy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. I to widać w najnowszym raporcie GUS.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie śląskim zwiększyła się w skali roku (o 11,1%) i miesiąca (o 7,9%). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,5% i była wyższa niż w końcu maja ub. roku i kwietnia br. Do urzędów pracy zgłoszono w maju br. mniej ofert pracy niż przed rokiem (o 55,0%), ale więcej niż w kwietniu br. (o 14,9%). W końcu maja br. na 1 ofertę pracy przypadało 12 bezrobotnych (5 przed rokiem).
Mocno szokuje też ta statystyka - W maju 2020 roku do urzędów pracy wpłynęło 7 tys. ofert pracy, to mniej niż przed rokiem (o 55,0%), ale więcej niż w kwietniu tego roku (o 14,9%). Wśród ofert pracy 297 dotyczyło stażu, 21 – prac społecznie użytecznych, a 232 oferty były adresowane do osób niepełnosprawnych.
ZOBACZ TAKŻE:
- Wybory prezydenckie 2020 w woj. śląskim. W Katowicach i Sosnowcu wygrał Rafał Trzaskowski [WYNIKI W MIASTACH I POWIATACH]
- Granica z Czechami na Śląsku otwarta, ale pracownicy transgraniczni muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa
- Wybory prezydenckie 2020. W jednym z lokali w Rudzie Śląskiej głosował... dinozaur [WIDEO]
Niestety nie ma dobrych informacji również jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie w województwie śląskim. Jak podaje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było niższe o 2,7% niż w maju 2019 roku oraz niższe o 5,8% w porównaniu z kwietniem 2020 roku.
Obecnie średnie miesięczne wynagrodzenie w województwie śląskim wynosi 4924,70 zł brutto.
Dla porównania: W całym kraju przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto ukształtowało się na poziomie 5119,94 zł i wzrosło o 1,2% w porównaniu z majem ub. roku, natomiast w relacji do kwietnia br. zmniejszyło się o 3,1%.
Jest też jedna optymistyczna rzecz z nowego raportu GUS. Okazuje się, że we wszystkich badanych obszarach przedsiębiorcy w czerwcu 2020 roki oceniają koniunkturę mniej pesymistycznie niż w maju. Największą poprawę ocen w tym zakresie odnotowano w sekcji transport i gospodarka magazynowa, natomiast najmniejszą poprawę ocen sygnalizują firmy z sekcji informacja i komunikacja.
Polecany artykuł: