- Województwo śląskie stało się liderem w cyfryzacji płatności, z rekordową liczbą terminali bezgotówkowych.
- Mieszkańcy regionu dokonali transakcji bezgotówkowych o wartości ponad 18,2 miliarda złotych.
- Szybkość, komfort i bezpieczeństwo to główne powody popularności płatności bezgotówkowych.
Rekordowa liczba terminali płatniczych w regionie
Województwo śląskie dynamicznie umacnia swoją pozycję na mapie polskiej cyfryzacji. Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne i wygodne formy płatności, zarówno ze strony konsumentów, jak i przedsiębiorców, znajduje odzwierciedlenie w twardych danych. Jak informuje Fundacja Polska Bezgotówkowa, od 2018 roku, w ramach ich programu w regionie zainstalowano już ponad 60 tysięcy terminali płatniczych, co daje 17,56 terminali na każde 1000 mieszkańców regionu.
Skala transformacji jest jeszcze lepiej widoczna, gdy spojrzymy na ilość transakcji. W ciągu ostatnich siedmiu lat za pośrednictwem terminali przeprowadzono ponad 278 milionów operacji bezgotówkowych. Ich łączna wartość przekroczyła kwotę 18,2 miliarda złotych, co świadczy o tym, że płatności kartą, telefonem czy zegarkiem stały się dla mieszkańców województwa śląskiego codziennością.
Za co Polacy pokochali płatności bezgotówkowe?
Eksperci nie mają wątpliwości, co stoi za tak dynamicznym rozwojem. Polacy pokochali płatności bezgotówkowe za ich szybkość, komfort i wysoki poziom bezpieczeństwa. Trend ten doskonale rozumieją lokalni przedsiębiorcy, którzy coraz chętniej otwierają się na innowacje.
- Obecnie niemal 70% wszystkich transakcji w sklepach odbywa się bezgotówkowo, dzięki czemu coraz więcej sklepów, punktów usługowych i instytucji publicznych umożliwia płatności kartą, telefonem czy zegarkiem - nawet w mniejszych miejscowościach - podkreśla Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. - Nowoczesne formy płatności to wygoda dla mieszkańców i szansa na rozwój dla lokalnych przedsiębiorców. Cieszymy się, że śląskie firmy coraz chętniej wdrażają płatności bezgotówkowe przy wsparciu naszego Programu, co pozwala im zwiększyć konkurencyjność i lepiej odpowiadać na potrzeby klientów - dodaje.
Akcja "Zyskaj więcej", czyli wsparcie dla małych firm
Aby jeszcze bardziej wesprzeć cyfryzację, zwłaszcza w sektorze małych i mikroprzedsiębiorstw, Fundacja Polska Bezgotówkowa we współpracy z firmą inFakt przygotowała specjalną ofertę. W ramach akcji „Zyskaj więcej” właściciele firm, którzy do tej pory nie akceptowali płatności elektronicznych, mogą skorzystać z wyjątkowego pakietu. Otrzymają oni bezpłatnie terminal płatniczy (w formie klasycznego urządzenia, aplikacji w telefonie lub bramki płatniczej do sklepu internetowego) oraz roczny dostęp do pakietu księgowego inFakt. Całość jest dostępna za 0 zł przez rok.
- Dla wielu małych firm pierwszym krokiem w stronę cyfryzacji jest wprowadzenie płatności bezgotówkowych i uporządkowanie kwestii księgowych. Nasza oferta pozwala połączyć te dwa kroki w jednym, bez żadnych kosztów na start - wyjaśnia Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor obszaru marketingu i produktów w Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Akcja promocyjna trwa od 2 czerwca do 3 sierpnia 2025 r. Zgłoszenia przedsiębiorców przyjmowane są TUTAJ.
Fundacja Polska Bezgotówkowa
Działalność Fundacji Polska Bezgotówkowa wykracza daleko poza Śląsk, obejmując cały kraj. W ciągu blisko ośmiu lat istnienia wsparła ona cyfryzację ponad pół miliona przedsiębiorców oraz ponad trzech tysięcy urzędów, dostarczając im łącznie ponad 670 tysięcy nowoczesnych rozwiązań płatniczych. Dzięki tym działaniom ekosystem terminali w Polsce powiększył się ponad dwukrotnie, a udział płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych sięgnął niemal 70%. Misją Fundacji pozostaje wspieranie polskich firm, ułatwianie im dostępu do narzędzi finansowych oraz działanie na rzecz innowacji i cyfryzacji gospodarki.
