Skrócony czas pracy w Polsce – rewolucja na horyzoncie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej intensywnie pracuje nad wprowadzeniem skróconego czasu pracy w Polsce. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", resort zakończył analizy dotyczące możliwości skrócenia czasu pracy i planuje przedstawić wnioski na poniedziałkowej konferencji prasowej. W spotkaniu wezmą udział m.in. prezydent Włocławka, który wprowadził 35-godzinny tydzień pracy w swoim urzędzie, oraz prezes Herbapolu, gdzie pracownicy mają wolne piątki.
Pilotażowe programy – dobrowolny udział i zachęty dla firm
"Pokażemy, że skrócony czas pracy może obowiązywać i w administracji publicznej, i w sektorze prywatnym" – mówi rozmówca "DGP" z MRPiPS.
Zamiast przymusu, resort stawia na zachęty dla firm, które zdecydują się skrócić czas pracy swoim pracownikom. W pierwszym etapie mają do tego posłużyć dobrowolne programy pilotażowe.
Jakie korzyści przyniesie skrócony czas pracy?
Badania przeprowadzone przez ministerialny departament analiz ekonomicznych we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy wskazują na obiecujące wnioski. We wszystkich miejscach, gdzie analizowano skrócony czas pracy, odnotowano poprawę stanu zdrowia pracowników. Mieli oni mniejszą absencję w pracy i rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich.
Często popełniali mniej błędów i byli bardziej kreatywni – podkreśla rozmówca "DGP".
Polecany artykuł:
Pilotaż – szansa dla przedsiębiorców na przetestowanie różnych wariantów
Pilotaż ma umożliwić przedsiębiorcom przetestowanie różnych wariantów skróconego czasu pracy. To szansa na sprawdzenie, jak takie rozwiązanie wpłynie na efektywność i samopoczucie pracowników, a także na funkcjonowanie całej firmy.
W tych miejscach ludzie pracują najkrócej
Zobacz zestawienie w galerii zdjęciowej