Metrorower - największy system roweru miejskiego w Polsce
Metrorower to system roweru miejskiego, który działa na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jego operatorem jest firma Nextbike, której udało się całkowicie uruchomić system o kilka miesięcy wcześniej, niż zakładano. Skala przedsięwzięcia jest imponująca - system wprowadzony przez GZM jest trzecim pod względem wielkości tego typu systemem w Europie.
Na początku Metrorower był obecny w 8 miastach. Dziś jest dostępny w 31 gminach, składa się z 7 tys. rowerów i 924 stacji. Charakterystyczne, żółte rowery możemy wypożyczyć w następujących miastach:
- Katowice
- Chorzów
- Gliwice
- Czeladź
- Siemianowice Śląskie
- Sosnowiec
- Tychy
- Zabrze
- Będzin
- Bieruń
- Bytom
- Chełm Śląski
- Dąbrowa Górnicza
- Gierałtowice
- Knurów
- Łaziska Górne
- Mikołów
- Mysłowice
- Piekary Śląskie
- Pyskowice
- Radzionków
- Ruda Śląska
- Rudziniec
- Siewierz
- Sławków
- Świerklaniec
- Świętochłowice
- Tarnowskie Góry
- Wojkowice
- Wyry
- Zbrosławice
Skandaliczne przypadki niszczenia rowerów
Niestety, nie wszyscy potrafią docenić wagę przedsięwzięcia i traktują rowery w skandaliczny sposób. Zdjęciem spiętrzonych jednośladów na jednej ze stacji podzielił się facebookowy profil "Transport GZM".
Docierają do nas wiadomości, po których dosłownie ręce opadają. Zdecydowana większość użytkowników używa Metroroweru odpowiedzialnie i zgodnie z przeznaczeniem. Są jednak tacy, którzy robią to bezmyślnie. Metrorower to nasza wspólna własność i wartość. Nasza, mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Metrorower to projekt finansowany z pieniędzy publicznych. Każdy powinien go szanować, korzystać zgodnie z przeznaczeniem, nie uszkadzając jej - przeczytamy w opisie posta.
W dalszej części "Transport GZM" poinformował, że wszystkie przypadki uszkodzeń rowerów są zgłaszane odpowiednim służbom. Równocześnie zaapelowano do świadków, by reagowali na wszelkie sytuacje kradzieży bądź zniszczeń.