Sieć 5G działa już w Katowicach. Uruchomił ją Polkomtel
Pierwsza w Polsce komercyjna sieć 5G już działa. W poniedziałek, 11 maja uruchomił ją Polkomtel, operator sieci Plus i Cyfrowy Polsat. Aż 100 nadajników zapewni sieć 5G w7 polskich miastach:
- Warszawie,
- Gdańsku,
- Katowicach,
- Łodzi,
- Poznaniu,
- Szczecinie,
- Wrocławiu.
Jak poinformował należący do Zygmunta Solorza, operator Polkomtel, w 7 polskich miastach działa już 100 nadajników 5G, które swoim zasięgiem obejmą ponad 900 tysięcy ludzi. Na częstotliwości 2,6 GHz, klienci sieci Plus i Cyfrowego Polsatu będą mieli dostęp do sieci LTE prędkości na poziomie do 600 Mb/s. To jednak nie wszystko. Standard 5G ma zapewnić lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz zwiększona pojemność sieci.
W przyszłości powstanie nawet 600 stacji 5G
- 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa - powiedział prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela Mirosław Błaszczyk, cytowany przez portal Businessinsider.pl.
W drugiej fazie budowy sieci Plus planuje zainstalować dodatkowe 600 stacji, które obejmą zasięgiem całą aglomerację warszawską wraz z okolicznymi miejscowościami. To oznacza, że wkrótce zasięg sieci obejmie ponad 3 mln osób. Ten etap ma wejść w życie na początku 2021 roku. Bezsprzecznie jest to rewolucja na rynku internetowy. Docelowo Plus chce, aby nadajniki sieci 5G pojawiły się w całej Polsce.
Czy 5G odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa?
W przestrzeni internetowej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących sieci 5G i jej rzekomej szkodliwości na ludzkie zdrowie. Wiele ludzi zastanawia się czy nadajniki 5G na pewno są bezpiecznie. Niektórzy twierdzą, że maszty 5G emitują szkodliwe promieniowanie i przez to odpowiadają za rozprzestrzenianie się koronawirusa. To nieprawda. Wątpliwości w tej materii postanowił wyjaśnić prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
- Żadna technologia nie wpływa na wirusa ani na jego rozprzestrzenianie się, ani na jego życie, dlatego że wirus jest materią właściwie nieożywioną. W związku z tym przypisywanie cudownych właściwości różnym technologiom jest niczym nie uzasadnione - wyjaśnia prf. Andrzej Horban.