Na Śląsku i Zagłębiu nocą z wtorku na środę temperatura spadła do -1,5 st. C. W mieszkaniach znacznie się ochłodziło, a wielu mieszkańców wciąż nie ma ciepłych kaloryferów. Dlaczego?
Sezon grzewczy na Śląsku
Tauron Ciepło informuje, że sezon grzewczy rozpoczął się dwa tygodnie później niż w ubiegłych latach, ale ciepło już dociera do większości odbiorców. Nie do wszystkich.
Dostawa ciepła realizowana jest już do ponad 90 proc. budynków podłączonych do sieci energetycznego lidera - informuje Tauron Ciepło.
Kiedy zaczną grzać kaloryfery?
Wrzesień tego roku został odnotowany jako najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów temperatury. Wyjątkowo długie lato i utrzymujące się wysokie temperatury powietrza w tym roku, spowodowały, że spółdzielnie i zarządcy zdecydowali o rozpoczęciu sezonu grzewczego w ich budynkach dopiero w październiku.
Faktycznie do tej pory lokatorzy się nie skarżyli na temperatury w mieszkaniach, jednak od niedzieli sytuacja drastycznie się zmieniła. Gdy nocą temperatura spada do -1,5 st. C, w domach chłód jest bardzo odczuwalny.
Co zrobić, gdy kaloryfery są nadal zimne?
W Tauronie zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi Klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.
Nasi klienci sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone, składając indywidualnie wnioski. Nie należy obawiać się tego, że wniosek o rozpoczęcie dostaw ciepła zostanie złożony za szybko, kiedy temperatura na zewnątrz może jeszcze wzrosnąć. W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej - mówi Marcin Staniszewski, prezes TAURON Ciepło.
Tauron przyłącza kolejne budynki do sieci ciepłowniczej
W ubiegłym sezonie grzewczym TAURON wyprodukował około 9,3 milionów GJ (gigadżuli) ciepła. W tym roku firma przyłączyła do sieci ciepłowniczej 163 budynki (mieszkalne, usługowe i biurowe), ponadto do końca roku 2023 zostaną przyłączone kolejne 54 budynki.
Z ciepła sieciowego dostarczanego przez TAURON Ciepło korzysta ponad 800 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, ale też na południu województwa śląskiego czyli w Cieszynie, Bielsku-Białej, Tychach. Podstawowe jednostki wytwórcze to elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i w Kamiennej Górze.