Sezon grzewczy w tym roku w województwie śląskim z całą pewnością rozpocznie się nieco później niż w ubiegłym roku. Wrzesień jest wyjątkowo ciepły, a temperatury sięgające 30 stopni C w najcieplejszej porze dnia oddalają wizję rychłego odkręcania kaloryferów.
Kiedy rozpocznie się sezon grzewczy?
Niemniej jednak mieszkańcy otrzymali nakaz zakończenia wszelkich prac i remontów związanych z montowaniem kaloryferów do 15 września. Dopiero po tej dacie może się rozpocząć napełnianie sieci ciepłowniczej.
- Do 15 września muszą się zakończyć wszelkie prace na sieci i zgłoszona gotowość do użytkowania. Musimy uniknąć sytuacji, gdy dochodziło do zalania mieszkania z powodu rozkręconych grzejników – dowiedzieliśmy się w PEC w Bytomiu.
Od jakiej temperatury rozpoczyna się sezon grzewczy?
W tym roku nic nie wskazuje, aby we wrześniu temperatury spadły poniżej 10 st. C. A zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki właśnie taka temperatura jest decydująca.
Przyjęło się, że zarządcy budynków włączają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spadnie poniżej 10 st. C, a w mieszkaniach temperatura jest niższa od 16 st. C. Uruchomienie dostawy ciepła następuje na wniosek zarządcy nieruchomości.
Ciepłe kaloryfery na Śląsku i Zagłębiu
Jak informują administracje osiedli i spółdzielnie mieszkaniowe, data rozpoczęcia sezonu grzewczego zostanie wkrótce podana mieszkańcom do publicznej wiadomości.
- Na razie nie mamy planów rozpoczęcia sezonu grzewczego – dowiedzieliśmy się w największej spółdzielni mieszkaniowej Lokator w Dąbrowie Górniczej.
- Wkrótce mieszkańcy poznają termin rozpoczęcia grzania kaloryferów. Ale jeszcze nie tak szybko – informuje Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
W podobnym tonie wypowiadają się także administracje innych osiedli w Sosnowcu, Tychach i Bytomiu.
Kiedy włączają ogrzewanie?
– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, nie ustalamy żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego - wyjaśniała Małgorzata Kuś rzecznik prasowy TAURON Ciepło. - W TAURON Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.
W ubiegłym roku kapryśny wrzesień powodował, że mieszkańcy marzli, bo w wychłodzonych mieszkaniach temperatura spadła poniżej 15 st. C. Na niektórych osiedlach mimo zgłoszonej gotowości do rozpoczęcia sezonu grzewczego kaloryfery były zimne z powodu licznych awarii. Tak było m.in. na osiedlu w Katowicach Ligocie i dzielnicy Wierzbowa.
Tym razem nawet w sytuacji przedłużających się remontów centralnego ogrzewania, w mieszkaniach nie powinniśmy czuć chłodu.
Jakie są koszty ogrzewania?
Zbliżający się sezon grzewczy nie zagrozi nam niedoborami węgla i gazu - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita". Niewiadomą natomiast jest cena energii i ciepła systemowego od początku 2024 r.
Największy producent węgla w Polsce - Polska Grupa Górnicza właśnie podniosłą cenę węgla. Węgiel z PGG drożeje od września
Na szczęście ceny węgla i gazu na rynkach światowych wróciły mniej więcej do tych sprzed wojny w Ukrainie, co pozwoliło Polsce zabezpieczyć się pod kątem dostaw tych krytycznych surowców na kolejny sezon grzewczy. Węgla mamy wręcz za dużo, co widać po zapasach przy elektrowniach, które rok do roku są dwa razy większe. To efekt także spadku zapotrzebowania na ten surowiec elektrowni i dużego importu surowca od początku roku, który ciąży nie tylko elektrowniom, ale i gminom.