Polacy kontra obcy. Grafik z Gliwic chce stworzyć serial animowany

i

Autor: Adam Łapko

Ciekawostki

Serial "Polacy kontra obcy". Tak wyglądałaby Polska, gdyby w latach 90. wylądowało u nas UFO

Jest 1994 rok. W miejscowości Wylatowo wylądował statek kosmiczny, a wraz z nim niezliczone odłamki pierwiastka, który jest kluczowy w szybkim rozwoju technologii. Jak Polska poradzi sobie z dynamicznym rozwojem? Czy zamknięcie kraju na cztery spusty to najlepszy pomysł? Na te i wiele innych pytań odpowie serial "Polacy kontra obcy".

Grafik z Gliwic chce stworzyć cyberpunkowy serial animowany 

Na pomysł stworzenia serialu wpadł Adam Łapko. To rysownik, malarz i grafik z Gliwic, który już od kilku lat pracuje nad serią "Cyberpol", osadzoną w latach 90. w Polsce. Cyberpunkowy i futurystyczny świat, który stworzył, zdobył sobie grono wiernych fanów. Dlatego zdolny grafik postanowił wycisnąć z nostalgicznych grafik, co się da i ogłosił, że stworzy własny serial anonimowany.

Gdy w 2020 roku wyszła gra "Cyberpunk 2077", zaskoczyła mnie jej stylistyka. Wydaje mi się, że jesteśmy przyzwyczajeni do takiej wizji przyszłości, że wszystko jest poukładane, estetyczne, w odcieniach bieli. A według mnie ta bardziej niegrzeczna wizja - w której nie wszystko jest tak, jak powinno być - to dużo lepszy sposób na opowiedzenie jakieś historii. Zauważyłem w tym potencjał. Jednocześnie zauważyłem, że ludzie, który oceniają grę Cyberpunk trochę oczekiwali, że skoro została stworzona przez polskie studio, to będzie bardziej polskim tytułem. Jak się okazało, to jest gra typowo amerykańska, osadzona w amerykańskim mieście. Pomyślałem sobie: spróbujmy zobaczyć, jakby to wyglądało, gdyby takie rzeczy działy się w Polsce - mówi Adam Łapko.

Tak też narodziła się koncepcja serialu animowanego. "Polacy kontra obcy" będzie osadzony w Polsce i stylizowany na lata 90. ubiegłego wieku. Ale niech was tytuł nie zwiedzie - serial wcale nie będzie skupiony na walce z kosmitami. Chodzi raczej o walkę z różnicami, nowościami, zdaniem - ze wszystkim tym, co nazywamy obcością. I choć akcja toczyć się będzie trzy dekady temu, serial ma poruszać aktualne problemy.

Myślę, że najlepiej poczują się w tej tematyce 30- i 40-latkowie, który będą mogli sobie przypomnieć lata 90. Ale liczę na to, że z racji wątków futurystycznych, takich jak latające samochody, uda mi się uderzyć do młodszej widowni - mówi Adam.

O czym będzie opowiadał serial "Polacy kontra obcy"?

O czym dokładnie będzie opowiadać serial i czym będzie się różnił od "Cyberpunka"?

"Polacy kontra obcy" będzie typowo polskim produktem. Na pewno będzie tam więcej humoru, dystansu niż w "Cyberpunku". Byłem też pytany, czy klimat będzie podobny do tego w serialu "1670". Tutaj podstawową różnicą będą oczywiście czasy. Ale też nie nastawiam się na to, że by stworzyć typowo komediową produkcję. Chciałbym też uderzyć w poważniejsze tony - mówi grafik.

Gotowy jest już ogólny zarys fabuły. Wiadomo też, że seria będzie się składać z kilku odcinków. Obecnie trwają poszukiwania ludzi chętnych do pracy nad projektem. Poszukiwani są specjaliści od montażu, animacji i dźwięku.

Jeśli uda się zebrać solidną ekipę kilkunastu osób, to jest potencjał, żeby stworzyć większy tytuł, nie tylko na skalę Polski - dodaje Łapka.

Równocześnie ruszyły poszukiwania środków koniecznych do realizacji serialu. W Internecie powstała zbiórka, cel to 50 tys. zł. A co, jeśli pieniędzy nie uda się zebrać? Pomysłodawca zapewnia, że serial powstanie bez względu na to, jaka kwota wyląduje na zrzutce.

Postępy nad projektem można obserwować na Instagramie, TikToku i dedykowanej stronie internetowej.