Wiadomości

Słynny statek UFO miał być atrakcją śląska. Tak dzisiaj wygląda

Statek wycieczkowy UFO - nazwany tak z uwagi na charakterystyczny wygląd - niszczeje przy nabrzeżu jeziora Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Miał być pływającą atrakcją akwenu, lecz obecnie jego stan jest katastrofalny. Aby uratować wyjątkowy statek, trzeba szybko działać.

Statek UFO stoi przycumowany do nabrzeża jeziora Pogoria. Z dnia na dzień stan techniczny ulega stopniowemu pogorszeniu. Statku nie oszczędzają wichury, gradobicie i obfite deszcze. A dziś mógł już być prawdziwą atrakcją akwenu i służyć za pływające obserwatorium przyrodnicze. Coś poszło nie tak. Czy jest szansa na odratowanie wyjątkowej jednostki pływającej?

Czym jest statek UFO?

W Dąbrowie Górniczej na Pogorii stoi dawna duma Śląskiego Wesołego Miasteczka - statek Arizona. Z uwagi na niecodzienną bryłę bardziej znany jest jako statek UFO. Kilka lat zdezelowana jednostka została przewieziona z Parku Śląskiego do Dąbrowy Górniczej i w ten sposób uniknęła zezłomowania. 

Zabierała nawet pasażerów na krótkie wycieczki. Jednak gdy zaczęły się pojawiać częste awarie, pływającą restaurację zacumowano na stałe bo brzegu, a biznes zamknięto. Społeczny projekt renowacji statku uruchomiła Fundacja Akademia Dobrych Pomysłów i nadal prowadzi zbiórkę pieniędzy. Jednak zbiórka idzie jak po grudzie. Nie pomagają jej ani zawirowania prawne, ani choćby decyzja prezydenta Dąbrowy Górniczej, który przejął statek i skierował do Biura Rzeczy Znalezionych.

Właściciel został ostatecznie ustalony. Czas odbioru statku został ustalony na wrzesień 2024 r. Do tego czasu jednostka jest pod ochroną gminy - mówi Bartosz Motylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Czy statek UFO zostanie odrestaurowany?

Statek obecnie przedstawia bardzo smutny widok. Odwiedzili go miłośnicy urbexu, czyli miejskich eksploracji opuszczonych obiektów z grupy fotoURBEXowi , aby udokumentować jego obecny stan.

Zobacz zdjęcia

W oknach nie ma szyb, zniszczone są drzwi, podłoga i sufit głównego pomieszczenia, który niegdyś służył jako kawiarnia. Jeśli nadal w takim tempie degradacji będzie ulegać reszta wyposażenia, zniszczenia mogą być nieodwracalne.

A przecież jeszcze dwa lata temu wydawało się, że jest szansa na szybkie odrestaurowanie jednostki. Organizatorzy zbiórki pieniędzy mają nadzieję na pozyskanie 850 tys. zł, a zebrali do tej pory zaledwie ponad 7 tys. zł.

Statek UFO po renowacji ma służyć społeczeństwu jako niekomercyjny obiekt z przeznaczeniem na:

  • Pływające obserwatorium przyrody dzięki niemu będziemy mogli podziwiać piękno Młaków nad Pogorią 1
  • Pływające studio fotograficzne gdzie z pokładu będzie można fotografować malownicze zachody słońca, ptaki i otaczającą przyrodę
  • Sala szkoleniowa gdzie np. będziemy mogli uczyć dzieci jak i dorosłych pierwszej pomocy, prowadzić zajęcia edukacyjne czy sportowe
  • Muzeum pływające poświęcone Pogorii
  • Realizacji wszelkich dobrych pomysłów, które przyczynią się do rozwoju intelektualnego czy zawodowego człowieka.

Czy te plany się powiodą?

Gwara zagłębiowska QUIZ Czy dogadasz się w Sosnowcu?

Pytanie 1 z 10
Ferdymanka to po zagłębiowsku: