Wiadomości

Są pieniądze na wsparcie języka śląskiego. Ministra edukacji Barbara Nowacka ujawniła kwotę

2024-06-07 9:50

Język śląski i śląska kultura może liczyć na wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pieniądze przeznaczone będą na stworzenie programów nauczania i podręczników języka śląskiego dla szkół oraz pracę naukowców i ekspertów językowych. Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej, wskazała konkretną kwotę.

Język śląski nie został uznany za język regionalny. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o języku regionalnym. Powtórnie będzie głosowana, jednak patrząc na sejmową arytmetykę, nie ma szans na uzyskanie 3/5 składu Sejmu, czyli 276 głosów. W pierwszym głosowaniu za przyjęciem ustawy było 236 posłów i posłanek.

Niezależnie od wyniku głosowania, w budżecie państwa znalazły się jednak pieniądze na wsparcie języka śląskiego. Wiadomość przekazała ministra edukacji Barbara Nowacka.

Pieniądze, które przeznaczyliśmy na wsparcie języka śląskiego będą przez ministra finansów wnioskowane o przekwalifikowanie na wsparcie kultury i tożsamości śląskiej i te pieniądze zostaną na Śląsku - zapowiedziała Barbara Nowacka podczas czwartkowego briefingu w Katowicach, który był poświęcony przede wszystkim działaniom w obszarze języka, kultury i tożsamości śląskiej.

Czy istnieje język śląski?

Pieniądze w wysokości 2 mln zł pozostaną na Śląsku, bez względu na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, uznającej język śląski za język regionalny. Polityczna decyzja prezydenta nie ma żadnego znaczenia w kontekście faktu istnienia samego języka.

Pan prezydent nie będzie decydował w taki sposób o budowaniu tożsamości. My wiemy, że ona jest, wiemy, że potrzebuje wsparcia, wiemy że język śląski istnieje - podkreśliła Nowacka. - Jesteśmy silnym i dumnym krajem w Unii Europejskiej i nie boimy się powiedzieć, że w Polsce mieszkają Kaszubi, Łemkowie, Białorusini i Ślązacy. Język śląski jest językiem regionalnym i powinien być tak samo szanowany jak język kaszubski.

Na co będą przeznaczone pieniądze?

Wprowadzenie języka regionalnego do szkół wymaga przygotowania - programów nauczania, podręczników, pracy naukowców czy ekspertów. Ze wsparciem samorządów w szkołach mogą być organizowane lekcje historii śląskiej z uwzględnieniem języka śląskiego.

"Między innymi te 2 mln zł będzie mogło być przeznaczone na przygotowanie wszystkich materiałów, które kiedyś będą potrzebne w nauczaniu języka regionalnego" - powiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas.

Jak dodała, w Sejmie jest większość, która może przyjąć po raz kolejny ustawę o języku śląskim jako języku regionalnym. "Przyjdzie taki czas, że Polacy wybiorą prezydenta, który taką ustawę podpisze, a my już się przygotowujemy do tego momentu" - podsumowała Szumilas.

QUIZ o śląskich imionach. Znasz je i umiesz nazwać po polsku?

Pytanie 1 z 10
Na początek prawdopodobnie proste pytanie. Śląskie imię Alfons to po Polsku: