Pisanie na komputerze

i

Autor: pixabay

QUIZ

Śląskie dyktando. Wiesz, kiedy stosować Ã, Ŏ, Ō, Ô, Õ? QUIZ tylko dla znawców języka śląskiego

2024-07-19 23:42

Pisanie w języku śląskim to wyzwanie nawet dla prawdziwych Ślązaków. Śląską mowę wynieśli z domów, ale prawidłowej pisowni nie uczyli się w szkole. Była zakazana. Dlatego zdobycie kompletu punktów w naszym quizie jest wielkim sukcesem. W pytaniach quizowych zastosowaliśmy obowiązujące obecnie zasady pisowni według Ślabikŏrzowego szrajbōnka.

Znajomość śląskiej godki to niezbędna umiejętność na Śląsku. Miejscowa mowa staje się od lat coraz bardziej powszechna i modna wśród mieszkańców Górnego Śląska, a i przyjezdni chętnie uczą się podstawowych słów i zwrotów. Mówić to jedno, pisać to drugie. Prawidłowe pisanie po śląsku to duże wyzwanie nawet dla rdzennych Ślązaków. 

Jak prawidłowo pisać po śląsku? Rozwiąż QUIZ

Przygotowaliśmy quiz językowy, w którym pytamy o prawidłowy zapis słów i zdań po śląsku. Jako, że obecnie uznanie języka śląskiego zostało przekreślone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zawetował ustawę o uznaniu języka śląskiego, pytania quizowe bezpośrednio odnoszą się do tej sytuacji. 

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku
Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?

Jak się pisze po śląsku?

Od czternastu lat dominuje tzw. Ślabikŏrzowy szrajbōnek stworzony przez językoznawców Uniwersytetu Śląskiego, który niejako zastąpił Steuerowy szrajbůnek stworzony w okresie międzywojennym przez doktora Feliksa Steuera. 

W śląskim abecadle występują litery Ã, Ŏ, Ō, Ô, Õ. Nie ma w nich Ą i Ę. Te różnice są najbardziej widoczne.

Język śląski to nie tylko odpowiedni zapis litera po literze, ale intonacja, składnia i kultura i odmienne nazewnictwo. Dzięki udanej i zakończonej kodyfikacji języka powstają książki po śląsku, pisane i grane są przedstawienia teatralne, tworzone muzyczne przeboje, tłumaczona literatura światowa. Język śląski śmiało wchodzi do nauki, słyszany jest nie tylko na ulicy, ale i w urzędach, radiu, telewizji regionalnej.

Czy istnieje język śląski?

Uznanie języka śląskiego za język regionalny jest wyłącznie aktem politycznej woli. Zgodził się Sejm i Senat. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę.

Pierwszy list otwarty o uznanie języka śląskiego wysłała do Kancelarii Prezydenta RP Rada Ślōnskigo Jynzyka i Stowarzyszenie Pro Lonquela Silesia wraz z podpisami kilkudziesięciu pisarzy, literaturoznawców, tłumaczy i działaczy kultury.

O podpisanie ustawy uznającej język śląski za język regionalny zaapelowali niezależnie także śląscy samorządowcy. Prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział, że to kwestia zachowania kultury i tożsamości Górnego Śląska.

List z apelem do Andrzeja Dudy podpisali prezydenci Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Wodzisławia Śląskiego, a także europoseł Koalicji Obywatelskiej Łukasz Kohut.

Odrębny apel do Andrzeja Dudy w tej samej sprawie napisał pisarz Szczepan Twardoch. Podpisała go m.in. laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.

Listen on Spreaker.