Pisanie na komputerze

i

Autor: pixabay

QUIZ

Śląskie dyktando. Wiesz, kiedy stosować Ã, Ŏ, Ō, Ô, Õ? QUIZ tylko dla znawców języka śląskiego

2024-07-19 23:42

Pisanie w języku śląskim to wyzwanie nawet dla prawdziwych Ślązaków. Śląską mowę wynieśli z domów, ale prawidłowej pisowni nie uczyli się w szkole. Była zakazana. Dlatego zdobycie kompletu punktów w naszym quizie jest wielkim sukcesem. W pytaniach quizowych zastosowaliśmy obowiązujące obecnie zasady pisowni według Ślabikŏrzowego szrajbōnka.

Znajomość śląskiej godki to niezbędna umiejętność na Śląsku. Miejscowa mowa staje się od lat coraz bardziej powszechna i modna wśród mieszkańców Górnego Śląska, a i przyjezdni chętnie uczą się podstawowych słów i zwrotów. Mówić to jedno, pisać to drugie. Prawidłowe pisanie po śląsku to duże wyzwanie nawet dla rdzennych Ślązaków. 

Jak prawidłowo pisać po śląsku? Rozwiąż QUIZ

Przygotowaliśmy quiz językowy, w którym pytamy o prawidłowy zapis słów i zdań po śląsku. Jako, że obecnie uznanie języka śląskiego zostało przekreślone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zawetował ustawę o uznaniu języka śląskiego, pytania quizowe bezpośrednio odnoszą się do tej sytuacji. 

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku
Pytanie 1 z 11
Takie pytanie możemy każdemu postawić: Czy umiesz tłumaczyć na język śląski? Czyli:

Jak się pisze po śląsku?

Od czternastu lat dominuje tzw. Ślabikŏrzowy szrajbōnek stworzony przez językoznawców Uniwersytetu Śląskiego, który niejako zastąpił Steuerowy szrajbůnek stworzony w okresie międzywojennym przez doktora Feliksa Steuera. 

W śląskim abecadle występują litery Ã, Ŏ, Ō, Ô, Õ. Nie ma w nich Ą i Ę. Te różnice są najbardziej widoczne.

Język śląski to nie tylko odpowiedni zapis litera po literze, ale intonacja, składnia i kultura i odmienne nazewnictwo. Dzięki udanej i zakończonej kodyfikacji języka powstają książki po śląsku, pisane i grane są przedstawienia teatralne, tworzone muzyczne przeboje, tłumaczona literatura światowa. Język śląski śmiało wchodzi do nauki, słyszany jest nie tylko na ulicy, ale i w urzędach, radiu, telewizji regionalnej.

Czy istnieje język śląski?

Uznanie języka śląskiego za język regionalny jest wyłącznie aktem politycznej woli. Zgodził się Sejm i Senat. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę.

Pierwszy list otwarty o uznanie języka śląskiego wysłała do Kancelarii Prezydenta RP Rada Ślōnskigo Jynzyka i Stowarzyszenie Pro Lonquela Silesia wraz z podpisami kilkudziesięciu pisarzy, literaturoznawców, tłumaczy i działaczy kultury.

O podpisanie ustawy uznającej język śląski za język regionalny zaapelowali niezależnie także śląscy samorządowcy. Prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział, że to kwestia zachowania kultury i tożsamości Górnego Śląska.

List z apelem do Andrzeja Dudy podpisali prezydenci Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Wodzisławia Śląskiego, a także europoseł Koalicji Obywatelskiej Łukasz Kohut.

Odrębny apel do Andrzeja Dudy w tej samej sprawie napisał pisarz Szczepan Twardoch. Podpisała go m.in. laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.

Listen on Spreaker.