Ruszyła "Noskowa e-linia". Artyści-klowni wirtualnie odwiedzają dzieciaki z Sosnowca

Katarzyna Ziółkowska-Dąbek 2020-04-27 12:44

Wirtualne wizyty doświadczonych terapeutów z Fundacji Czerwone Noski mają pomóc przetrwać dzieciakom trudny czas pandemii. Spotkania to nie tylko dobra zabawa, ale i edukacja. Szczegóły na slask.eska.pl.

Teraz, gdy wizyty na oddziałach w szpitalach są niemożliwe, a wszystko przenosi się do świata online, również artyści-klowni z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu rozpoczęli wirtualne odwiedziny u dzieci. „Noskowa E-linia”, bo tak nazywa się ten projekt, to spotkania realizowane za pomocą Messengera, w którym po jednej stronie ekranu jest artysta-klown, a po drugiej dziecko.

Dodatkowo Fundacja postanowiła jeszcze poszerzyć grupę odbiorców i, we współpracy z MOPS w Sosnowcu, rozpoczęła wirtualne odwiedziny u podopiecznych kilku rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych na Śląsku.

W Sosnowcu do wirtualnych odwiedzin wytypowano dzieci, po różnych, czasami traumatycznych przejściach.

- Nie są to zwykli artyści tylko terapeuci, więc oni świetnie wyczuwają nastroje tych dzieci. Poprzez rozmowę, dialog, zabawę, humor, żart, wiedzą jak z tych dzieciach wyzwolić to co najlepsze, jak pomóc im zapomnieć o tych trudnych chwilach, które spędzają w izolacji - powiedział nam rzecznik sosnowieckiego MOPS Marek Kopczacki.

Te wirtualne zajęcia zostały bardzo dobrze przyjęte. Dzieci są szczęśliwe z tego typu zabawy, a rodzice podkreślają, że jest to zabawa, ale również edukacja. Klowni z Fundacji Czerwone Noski Klown to doświadczenie terapeuci, którzy, działają w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”.

Realizowany od 7 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem 15 000 dzieci w Polsce rocznie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści-klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce.

Dzięki programowi „Uśmiech nie zna wieku” pacjenci geriatryczni, na co dzień cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się, dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego.

COŚ DOBREGO #12
Sonda
Za czym tęsknisz podczas przymusowego pobytu w domu?