Rozbudowa stadionu Polonii Bytom
Kolejny etap prac polegać będzie na dokończeniu i wyposażeniu dwóch kondygnacji budynku klubowego. Powstać ma w całości zadaszona trybuna z żelbetu, a obiekt ma zyskać większą pojemność do ponad 2,2 tys. Po zakończeniu prac ze stadionu będą mogły korzystać setki młodych piłkarzy i zawodnicy pierwszej drużyny podczas meczów ligowych.
- W mojej ocenie trwa bardzo dobry czas dla bytomskiej Polonii, zarówno pod względem wyników sportowych piłkarzy, jak i systematycznego rozwoju infrastruktury do uprawiania tej dyscypliny. Cieszy mnie to, w jaki sposób żyje ten obiekt zarówno podczas codziennych treningów, jak i w czasie odbywających się meczów piłkarskich - powiedział Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Postępowanie przetargowe na rozbudowę stadionu trwało kilka miesięcy. Ostatecznie konieczne było jego unieważnienie. Pozwoliło to spółce Bytomski Sport na przeprowadzenie negocjacji z wykonawcą, dzięki którym finalna cena realizacji inwestycji jest niższa niż pierwotnie oferowana podczas przetargu.
Prace w ramach kolejnego etapu rozbudowy stadionu mają potrwać 12 miesięcy, a ich koszt to blisko 26 mln zł.
- Mamy świadomość, że formalności trwały, tak bywa z publicznymi przetargami. Musimy mieć pewność, że wszystko, co robimy, wyłaniając wykonawcę, jest zgodne z procedurą, w taki sposób, żeby samą budowę poprowadzić sprawnie, bez przykrych niespodzianek. Pamiętajmy, że podczas realizacji prac obiekt będzie normalnie użytkowany i będą rozgrywane na nim mecze z udziałem kibiców. To wymagało rzetelnego przygotowania się. Mamy również nadzieję, że sprzyjająca aura pozwoli na szybką realizację prac, tak by kolejny sezon gry naszej drużyny można było oglądać już z obydwu trybun - wyjaśnia Sławomir Kamiński, prezes spółki Bytomski Sport Polonia Bytom.
Zobaczcie w galerii, jak prezentuje się stadion Polonii Bytom.
Rusza kolejny etap prac
Budowa nowego stadionu od samego początku była zaplanowana na dwa etapy z uwagi na konieczność zaplanowania odpowiednich środków w budżecie miasta. W ramach pierwszego etapu powstało nowe boisko z jedną trybuną oraz budynek klubowy. Kosz tego etapu wyniósł ponad 30 mln zł.
Po wykonaniu pierwszego etapu piłkarze mogli przenieść się na nowy obiekt na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Od tej pory stadion wykorzystywany jest przez zawodników Akademii Piłkarskiej.
Dzięki nowemu obiektowi Polonia otrzymała prestiżową Złotą Gwiazdkę w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Gwiazdka jest najwyższym możliwym stopniem certyfikatu.
Mieszkańcy nie są zadowoleni z nowego obiektu
Pod postem informującym o rozpoczęciu rozbudowy stadionu pojawiły się liczne komentarze mieszkańców i kibiców. Część z nich nie jest zadowolona z nowego obiektu i nazywa go "boiskiem treningowym" lub "orlikiem". Nie da się ukryć, że stadion, który powstał przy ul. Piekarskiej, jest dość kameralny.
- Jeden z piękniejszych, jak nie najpiękniejszy "ORLIK" w Polsce - sarkastycznie komentuje jeden z mieszkańców.
- To będzie w dalszym ciągu tylko i wyłącznie boisko treningowe za kosmiczna kwotę, a gdzie stadion z prawdziwego zdarzenia dla 2-krotnego mistrza Polski i jedyną, jak do tej pory, polską drużynę, która wygrała europejski puchar? - czytamy w jednym z komentarzy.
- Ok, a kiedy STADION? - pyta kolejny internauta.
Przypomnijmy, w zakres całej inwestycji wchodzi wybudowanie pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, które docelowo ma pomieścić 2,2 tys. kibiców na trybunach, oraz trzykondygnacyjnego budynku klubowego o powierzchni 3,2 tys. m2. W budynku znajdą się szatnie, kawiarenka z tarasem oraz miejsce dla sekcji e-sportu.