Rozpoczął się remont EC Szombierki w Bytomiu
Na tę informację czekaliśmy. Właśnie rozpoczął się remont Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, która od lat niszczała. W 2020 roku została ona zresztą uznana przez Fundację Europa Nostra za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury.
Na szczęście, w 2022 roku grupa Arche została nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki, co dało nadzieję na przyszłość. I właśnie teraz nowy inwestor zaczyna oficjalnie zatrzymywać degradację obiektu.
- W pierwszym etapie zostanie wymienione poszycie i fragmenty więźby uszkodzonego dachu wieży zegarowej. Prace prowadzone są w uzgodnieniu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Trzymam kciuki za inwestora - napisał, w mediach społecznościowych, Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Najpierw inwestor zajmie się więc zabezpieczeniem Elektrociepłowni. Docelowo bytomski obiekt po rewitalizacji ma zyskać nowe funkcje: edukacyjną, kulturalną, hotelową i gastronomiczną.
- Najważniejszy jest pomysł, ale my nieźle sobie radzimy z takimi obiektami i tu też sobie dobrze poradzimy. Pomysł jest. Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5 tys. mkw. Sam w sobie obiekt jest "miastotwórczy" - podkreślał, w ubiegłym roku, Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
EC Szombierki. Najważniejsze informacje
Zespół Elektrociepłowni Szombierki to jeden z największych w Polsce, a nawet w Europie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów rozwoju przemysłu z początku ubiegłego wieku.
Przypomnijmy, że budowę rozpoczęto w 1917 roku - całość była gotowa trzy lata później (została oddana do użytku dokładnie 29 listopada 1920 roku). Wówczas obiekt nosił nazwę "Kraftwerk Oberschlesien" (Elektrownia Górnośląska).
Całość zaprojektowali znani architekci: bracia Georg i Emil Zillmannowie, którzy odpowiadają również za osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach-Szopienicach.
W latach siedemdziesiątych XX wieku zakład rozbudowano i przekształcono w elektrociepłownię. W 2010 roku bytomski obiekt trafił na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA