Robert Lewandowski: wyniki badań
Robert Lewandowski przeszedł specjalistyczne badania zdrowia w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Jest pierwszym piłkarzem, który zdecydował się na tak drobiazgowe i wysokospecjalistyczne procedury medyczne.
Czy stan zdrowia Roberta Lewandowskiego powinien niepokoić? Wiadomo, że Najlepszy piłkarz reprezentacji Polski i Bayernu Monachium jest przeciążony sezonem.
Tylko w 2022 Robert Lewandowski w 2022 roku strzelił 21 bramek w 22 rozegranych meczach. Szesnaście zdobył w Bundeslidze, a cztery w Lidze Mistrzów, wszystkie w barwach Bayernu Monachium. Dodatkowo "Lewy" dołożył jedno trafienie w narodowych barwach w meczu ze Szwecją (2:0) decydującym o awansie Biało-Czerwonych na mundial w Katarze, oraz jedno trafienie w przegranym meczu z Belgią (6:1) w Lidze Narodów.
Badania Roberta Lewandowskiego w Zabrzu miały odpowiedzieć na wiele pytań lekarzy specjalistów.
- Celem programu badań piłkarzy jest wspomaganie treningu, poprawa wydajności podczas meczu oraz zapobieganie kontuzjom. Badanie to realizowane jest z udziałem m.in. osteopatów oraz fizjoterapeutów, a skoncentrowane było na analizie ruchu, aktywności mięśni, badaniach równowagi czy szybkości reakcji na bodźce zewnętrzne – podkreśla prof. Marek Gzik, dyrektor EHTIC w Zabrzu.
Kapitan reprezentacji Polski opuścił mecz w Lidze Narodów z Holandią, ale zagrał w Warszawie przeciwko Belgii. Widać było, że bardzo się stara, lecz gra się nie kleiła. Winę z całą pewnością ponosi zmęczenie trudami sezonu.
- Osobiście i dla mnie to nie był łatwy mecz. Czuć było zmęczenie sezonem. Mecze z Belgią i Holandią będą fajnym materiałem, by przygotować się optymalnie do mistrzostw świata - podkreślił Robert Lewandowski.
Wizyta w centrum medycznym w Zabrzu ma dać odpowiedź na pytanie, ile potencjału jeszcze drzemie w jego organizmie.
Stan zdrowia Roberta Lewandowskiego ocenią specjaliści
Robert Lewandowski był jednym z pierwszych piłkarzy, który poddał się tym badaniom. Wyniki znane będą dopiero po ich szerokim opracowaniu.
Badania opracował i przeprowadził interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Jacka Jurkojcia, prof. PŚ (Katedra Biomechatroniki PŚ), dr Igi Garbowskiej (Klinika Osteopatii Igi Garbowskiej) oraz mgr. Bartłomieja Spałka (Górnik Zabrze).
European HealthTech Innovation Center w Zabrzu, które jest najnowocześniejszym w tej części Europy centrum badawczo-rozwojowym Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, powstałym w oparciu o kluczowy projekt zrealizowany w ramach RPO 2013-2020 Województwa Śląskiego za łączną kwotę blisko 110 mln zł.