Rada Dialogu Społecznego obradująca w Warszawie w czwartek, 15 lutego, dyskutowała m.in. o najważniejszych działaniach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiła je szefowa resortu pracy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zmiany w Kodeksie pracy będą dotyczyły osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Zmiany w umowach - zleceniach
Mają umożliwić osobom, które podejmują zatrudnienie u pracodawcy na umowie - zlecenie, aby w wyliczeniach stażu pracy, lata przepracowane na takiej umowie cywilnoprawnej wliczały się w staż. Jak przekazała minister Dziemianowicz-Bąk, jest to odpowiedź na postulaty obywateli.
Obecnie okresy pracy na podstawie umowy-zlecenia, nie są wliczane do stażu pracy. Ma to szczególne znaczenie przy obliczaniu wymiaru urlopu, a także przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego oraz świadczeń przedemerytalnych. Jak podaje GUS, w Polsce na podstawie umów cywilnoprawnych pracuje 2,26 mln osób.
Zmiany w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej
Uwzględnione w wyliczeniach stażu pracy mają być również lata prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
„Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione" - twierdziło dotąd Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
W najbliższym czasie ma się to zmienić.
Będzie ustawa o dostępnie cudzoziemców do rynku pracy
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas Rady Dialogu Społecznego mówiła także, że ministerstwo pracy zajmuje się ustawą o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.
Do sprecyzowania są przepisy dotyczące zatrudniania obywateli Ukrainy i państw trzecich. Rząd planuje także wdrożyć dyrektywy unijne w sprawie wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.