Lista zawodów, które mają przyszłość

i

Autor: Pixabay

Edukacja

Zawody przyszłości. Grzechem nie jest kształcić się w tych kierunkach, albo przebranżowić

2024-06-29 0:48

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało NOWĄ LISTĘ zawodów, dla których prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie w Polsce. To w sumie 34 zawody, a wśród nich m.in. automatyk, dekarz i technik programista. Jakie jeszcze? Zobacz w naszej galerii.

Zawody z przyszłością. MEN opublikowało nową listę

Czasy nie są łatwe i ludzie - nie tylko młodzi, będący przed wyborem szkoły czy uczelni, ale także ci mający już za sobą pewien staż pracy, myślą o tym jaki zawód wykonywać - z pasją, dobrym zarobkiem, ale też perspektywami na przyszłość. 

Minister edukacji i nauki opublikował nową „Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy".  Po to, by wskazać, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego, zależnie od potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.

Po raz pierwszy na liście nowy zawód - technik elektromobilności

Oprócz takich zawodów jak m.in. automatyk, dekarz i technik programista, na liście pojawił się też nowy - technik elektromobilności.

Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla branży motoryzacja i elektromobilność wskazuje na rosnącą popularności pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych spowodowaną wzrostem świadomości proekologicznej społeczeństwa. Popularyzacja elektromobilności w Polsce postępuje w szybkim tempie, stale dostosowując się do potrzeb, jakie bezpośrednio kształtuje rynek oraz społeczeństwo - czytamy w informacji MEN dotyczącej prognozy. 

I dalej: „Ponadto, istotny wpływ na rozwój elektromobilności mają działania podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej, w zakresie pro środowiskowego kształtowania modelu transportowego w państwach członkowskich".  

Będzie dotacja na kształcenie w zawodach z perspektywami

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, samorządy na 2025 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową dla szkół kształcących w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2024.

Kwota z subwencji dla szkół kształcących w zawodach z „listy krajowej" na jednego ucznia zostaje zwiększona o 1250 zł, a na dofinansowanie pracodawcom kształcenia ucznia-pracownika młodocianego w zawodach z „listy krajowej" o 2000 zł.

Zwiększone finansowanie dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia w danym zawodzie.

Zobacz w naszej galerii TOP 10 przykładowych, przyszłościowych zawodów według prognozy MEN.