Wydarzenia

Restauracja Kryształowa w Katowicach będzie teraz Kristą. Ma być lepsza niż wszystkie poprzednie

To będzie kolejne już podejście do ożywienia kultowego miejsca, gdzie przez wiele lat działała restauracja Kryształowa. Tym razem nowy lokal ma nosić nazwę Krista. Wiadomo, z czym ją się będzie jadło i kiedy otwarcie.

Restauracja Kryształowa dostanie nowe życie

Restauracja Kryształowa to kultowe i historyczne miejsce na mapie Katowic. Znajdująca się przy Warszawskiej 5 restauracja przez dziesiątki lat zadowalała podniebienia mieszkańców praktycznie całego Śląska. To zresztą najstarszy lokal w Katowicach, bo jego początki sięgają 1905 roku. Wtedy to lokal kupił Liborius Otto i otworzył tam kawiarnię "Cafe Otto". Kawiarnia była stylizowana na styl wiedeński. W 1929 roku lokal przejął Stanisław Beszczyński – powstaniec śląski, działacz narodowy, handlowiec i przemysłowiec. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 r. lokal trafił w ręce Katowickich Zakładów Gastronomicznych, a później do Dyrekcji Kawiarń i Barów Mlecznych. Wtedy też nadano jej nazwę "Kryształowa", co nawiązywało do wystroju jej wnętrz, w tym kryształowych żyrandoli. W latach 60. i 70. byłą jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Katowicach.

W XXI wieku Kryształowa jednak zaczęła mocno podupadać i finalnie została zamknięta w 2009 roku. Reanimacji tego miejsca w 2012 roku podjęła się sama Magda Gessler. Zresztą lokal działał pod jej nazwiskiem. Dwa lata później zniknęło ono jednak z loga restauracji. Restauracja "Kryształowa" działała do maja 2016. Potem w tym miejscu otworzyła się restauracja "Dzień i Noc", ale i ona nie wytrwała tam długo. Od kilku lat lokal świecił więc pustkami. 

Wiosną tego roku witryny dawnej "Kryształowej" zaczęły zdobić fioletowe naklejki informujące, że w tym miejscu powstaje nowa restauracja o nazwie Krista. 

Restauracja Krista - czego możemy się po niej spodziewać?

Na otwarcie nowej restauracji poczekamy jednak kilka miesięcy. Już bowiem z samych witryn nowy właściciel informuje, żeotwarcie nastąpi dopiero zimą. 

''Krista'' będzie miejscem, w którym zamierzamy wskrzesić jej najlepsze czasy. Chcemy stworzyć miejsce spotkań dla ludzi kultury i sztuki - powiedzieli w rozmowie z portalem horecatrends.pl właściciele i pomysłodawcy restauracji przy Warszawskiej 5. 

Z ich zapowiedzi wynika, że lokal będzie działał od wczesnych godzin porannych serwując klientom śniadania w sali śniadaniowo-kawowej. Popołudnia będą przeznaczone dla dań kuchni śląskiej, a wieczorami restauracja Krista ma serwować szampana, wina i koktaile. Sama nazwa, jak wyjaśnili w rozmowie z horecatrends.pl właściciele, nawiązuje do śląskiego imienia Krista, czyli Krystyny, jak również do kryształu. Co podkreślono, nazw jest łatwa do zapamiętania i wymówienia nawet dla obcokrajowców.

Same wnętrza mają być stylizowane na starodawne, nawiązujące do dawnego wystroju restauracji Kryształowej i jak przekonują nowi właściciele - ma robić na tyle duże wrażenie, że każdy zapamięta jej wyjątkowe wnętrza.

Otwarcie restauracji Krista przy ul. Warszawskiej 5 zaplanowane jest na zimę. Dokłada data to 4 grudnia 2024.