Osoby sugerujące wprowadzenie zmian wyliczyły, że z proponowanego rozwiązania może skorzystać nawet 1,3 - 1,5 mln emerytów, którzy obecnie cierpią szczególnie z powodu inflacji, a waloryzowane emerytury nie są w stanie im pomóc w trudnej sytuacji finansowej.
Renta wdowia. Zmiany w ustawie
Osoby, które będą mogły skorzystać ze świadczenia muszą wziąć pod uwagę górny limit, który wyniesie 7600 zł. Tym samym wdowia renta nie może przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty średniej emerytury wypłacanej przez ZUS.
Wprowadzany projekt przewiduje nowe zasady dotyczące świadczeń dla wdów i wdowców, które mają na celu poprawę ich sytuacji finansowej. Zgodnie z tym projektem, wdowa lub wdowiec zachowaliby swoje dotychczasowe świadczenie, a dodatkowo otrzymaliby 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Istniałyby dwie możliwości wyboru:
- albo pobieranie w całości renty rodzinnej,
- albo otrzymywanie 50 procent własnego świadczenia razem z rentą rodzinną.
Osoby, które mają prawo do otrzymywania renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z instytucji takich jak ZUS, KRUS, wojskowa lub policyjna, mieliby możliwość wyboru bardziej korzystnego dla siebie świadczenia. W praktyce oznaczałoby to, że taka osoba mogłaby zdecydować się na otrzymywanie 50 procent swojego świadczenia wraz z 50 procentami renty rodzinnej, rezygnując jednocześnie z drugiego świadczenia.
Dzisiaj po śmierci małżonka lub małżonki emerytury nie można odziedziczyć. Jedynie można zdecydować, czy pozostaje się przy swoim świadczeniu lub 85 procentach emerytury męża lub żony. To tak zwana renta rodzinna. W większości przypadków z tej możliwości korzystają kobiety, których świadczenie jest niższe.
Ile wynosi renta wdowia i kto może ją uzyskać?
Suma udzielonej renty rodzinnej uzależniona jest od wysokości emerytury i jest określona przez ZUS w stawkach procentowych.
Będzie wynosić odpowiednio:
- 85 procent świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90 procent świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
- 95 procent świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.