W województwie śląskim na początku 2023 r. średnio 156,43 osób na 100 tys. mieszkańców zarażało się wirusem grypy. Z tygodnia na tydzień było mniej zachorowań, ale znowu od 16 lutego do 22 lutego chorych na grypę przybyło. Średnio chorych osób odnotowano 99,2/100 tys.
W tym samym okresie, w województwie śląskim zgłoszono 30 277 przypadków zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne, aż 13 203 przypadków odnotowano u dzieci do lat 14. Do szpitala trafiło 158 osób ze względu na problemy układu oddechowego, 3 osoby miały problemy układu krążenia, a 3 inne osoby musiały być hospitalizowane z innych przyczyn. Jedna osoba zmarła.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przez cały sezon grypowy od 1 września 2023 r. do 22 lutego 2023 r., w Polsce odnotowano 4 mln zachorowań, w tym ponad 24 tys. hospitalizacji i 108 zgonów spowodowanych wirusem grypy.
Przyczyny dużej zachorowalności i śmiertelności na grypę
Eksperci przekonują, że jedną z przyczyn tak dużej zachorowalności oraz śmiertelności na wirusa grypy jest niska wyszczepialność. Jeśli porównamy ten rok z ubiegłym, ilość szczepień spadła o około 20 procent. Centrum E-Zdrowia podaje, że do połowy lutego zaszczepiło się niecałe 1,6 mln Polaków, to jest 5 procent mieszkańców Polski. Szczepią się głównie seniorzy po 60. roku życia.
Z kolei WHO podaje, że wyszczepialność w tej grupie wiekowej powinna stanowić 75 proc. i więcej. W Polsce jest to tylko 20 procent.
Gorsza sytuacja jest wśród dzieci i młodych osób. Zaszczepionych tej grupie wiekowej osób odnotowano mniej niż 2,5 procent. W tym sezonie chorobowym w całym kraju ciężko będzie osiągnąć nawet 6 procent poziomu wyszczepialności przeciw wirusowi grypy.
Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z CeZ wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami. Powinniśmy więc w nadchodzącym sezonie zarówno wzmocnić edukację jak i zastosować wszelkie możliwe mechanizmy i narzędzia by przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi – powiedział cytowany przez poradnikzdorwie.pl prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.