Samolot Airbus A321 należący do linii Wizz Air Malta wzbił się w powietrze z lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach w niedzielę o godz. 7.35. Lot do krakowskich Balic miał był bardzo krótki i trwać 20 minut. Trwał jednak 3,5 godziny. W tym czasie samolot zrobił aż 27 okrążeń, pozostawiając na błękitnym niebie charakterystyczne smugi. Po czym wrócił do Pyrzowic. Co poszło nie tak?
Lot samolotu z Pyrzowic do Krakowa
Przelot samolotu linii Wizz Air z lotniska w Pyrzowicach do Krakowa był lotem technicznym, związanym z ostatnimi problemami z gęstą mgłą. Samolot zamiast w Krakowie wylądował w Pyrzowicach. Kolejny lot tą maszyną zaplanowany był na trasie Kraków - Abu Dhabi więc załoga musiała samolot przetransportować do krakowskich Balic. W powietrzu spędziła 3,5 godziny i ostatecznie pilot nie znalazł możliwości lądowania.
Holding Laps: co to jest?
W tym czasie samolot wykonał 27 okrążeń, co jest nieoficjalnym rekordem na świecie. Holding Laps to okrążenia, jakie samolot wykonuje w powietrzu oczekując na zezwolenie na lądowanie.
Samolot, krążąc nad wsiami, pozostawiał na niebie okazałe smugi kondensacyjne, które nie uszły uwadze mieszkańców.
Zastanawiam się, po co pilot w ogóle wystartował z Katowic, skoro było wiadomo, że w Krakowie jest taka mgła. Ale na niebie piękna robota. Podziwiam - pisał jeden z obserwujących lot.
Samoloty przekierowane z Krakowa do Katowic
Przez cały weekend warunki pogodowe były fatalne i samoloty z Krakowa przekierowywane były do portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Łącznie było to 59 rejsów, co spowodowało ogromne utrudnienia dla pasażerów.
Najtrudniejsza była sobota. Przyjęliśmy 30 przekierowań z Krakowa i odprawiliśmy dodatkowo 15 samolotów. W niedzielę przyjęliśmy 11 przekierowań z Krakowa i odprawiliśmy trzy samoloty. Łącznie to kilka tysięcy pasażerów, którzy byli przewożeni do nas autobusami - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy lotniska w Pyrzowicach.
Lotnisko Katowice należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 r. z jego sieci połączeń skorzystało 5,6 mln pasażerów; prognoza na ten rok zakłada wynik ponad 6,3 mln podróżnych. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo.