Katowice

i

Autor: pixabay.com

Najlepsze miasta dla młodych. Katowice znalazły się na podium [RANKING]

2019-11-13 8:06

Ranking Miast dla Młodych 2019. Fundacja Schumana po raz kolejny przygotowała zestawienie miast najbardziej przyjaznych dla młodych ludzi. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Katowicom.

Najlepsze miasta dla młodych. Ranking 2019

Fundacja Schumana po raz kolejny przygotowała ranking najbardziej przyjaznych miast dla młodych ludzi. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Autorzy rankingu podkreślają jednak, że stolica wygrała w zaledwie jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Mimo to, wysokie noty w innych obszarach pozwoliły jej zająć pierwsze miejsce w zestawieniu.

Drugie miejsce zajął Rzeszów. Zdaniem fundacji Schumana, największą zaletą tego miasta jest wysoka jakość edukacji. Chodzi tu zarówno o uczelnie wyższe, jak i o szkoły ponadgimnazjalne.

Podium rankingu Europolis zamykają Katowice.

- Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej - czytamy w uzasadnieniu.

Za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii „Otwartość”) i Kraków (zwycięzca kategorii „Kultura i rozrywka”), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź.

- Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi – ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania. Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi – miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych - podkreślili autorzy rankingu.

Autorzy rankingu "Europolis" podkreślają, że całościowe wyniki nie są dla polskich miast zbyt dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej.

Pełny ranking "Europolis" można pobrać TUTAJ

Rozpoznasz miasta po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!
Pytanie 1 z 16
Na zdjęciu widzimy:
Kraków

Warto podkreślić, że w tegorocznym rankingu na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, wszystkie mieszczą się też w pierwszej dwudziestce rankingu. Średnio osiągają 42 punkty, co oznacza, że są lepsze o prawie 10 punktów w porównaniu do miejscowości liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców.

Ranking "Europolis. Miasta dla młodych". Pierwsza dwudziestka:

  1. Warszawa
  2. Rzeszów
  3. Katowice i inne miasta Górnego Śląska.
  4. Gdańsk
  5. Kraków
  6. Wrocław
  7. Opole
  8. Poznań
  9. Sopot
  10. Łódź
  11. Szczecin
  12. Lublin
  13. Krosno
  14. Bielsko-Biała
  15. Częstochowa
  16. Olsztyn
  17. Bydgoszcz
  18. Gdynia
  19. Zamość
  20. Gliwice

Katowice są przyjazne młodym ludziom. Dlaczego?

Dodajmy, że sukces Katowic w rankingu "Europolis" jest jednocześnie porażką takich miast jak Mysłowice czy Bytom, które zajęły dwa ostatnie miejsca we wspomnianym zestawieniu.

Być może wpływ miała na to mocna pozycja Katowic jako stolicy Metropolii. Autorzy rankingu podkreślają, że Katowice deklasują rywali w kategorii „Zdrowie i opieka” zdobywając prawie 80 punktów na 100 możliwych. Dodatkowo, Katowice zajmują czwarte miejsce pod względem liczby oddziałów położniczych w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w wieku 16–30 lat. Autorzy zestawienia docenili też ofertę edukacyjną miasta, a to wszystko dzięki wysokiej liczbie cenionych uczelni wyższych. Dodajmy, ze Katowice zajęły też drugie, po Warszawie, miejsce w kategorii „Gospodarka”.

- Atutem Katowic są także niskie, jak na duże miasta, ceny nieruchomości. Przy generalnej ocenie Katowic należy jednak pamiętać, że miastu temu sprzyja koncentracja w jego granicach administracyjnych wymienionych atutów, z których to korzystają jednak mieszkańcy całego obszaru Górnego Śląska. Tymczasem wiele z nich wypadło w rankingu Europolis bardzo słabo. Na 60. lub niższej pozycji (z 66 badanych miast) znalazły się aż cztery miasta z tego regionu – Świętochłowice, Ruda Śląska, Mysłowice i Bytom. Ten ostatni nie zdołał zebrać 20 punktów na 100 możliwych do uzyskania - czytamy w uzasadnieniu rankingu "Europolis"