Przed nami Rajd Śląska 2024
Tegoroczna edycja Rajdu Śląska odbędzie się w dniach od 11 do 13 października. W województwie śląskim odbędzie się finał zarówno rajdowych mistrzostw Polski, jak i Europy. Impreza jest rundą mistrzostw Polski (RSMP), w tym historycznych (Millers Oils HRSMP) oraz Rajdowych Mistrzostw Południa. W tym roku Rajd Śląska po raz pierwszy został również włączony do rajdowych mistrzostw Europy - FIA ERC, czyli najstarszego cyklu na świecie. W naszym regionie odbędzie się decydująca, finałowa runda.
- Myślę, że wysiłki organizatorów Rajdu Śląska zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. To impreza, która zasługuje na to, by odbywać się w randze rundy mistrzostw Europy. Dzięki transmisjom na żywo z wszystkich odcinków specjalnych w kilkudziesięciu stacjach na całym świecie oraz w internecie mamy okazję promować region i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dostaliśmy wielką szansę i pokażemy, że było warto zorganizować rundę FIA ERC na Śląsku - mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.
Zawodnicy zmierzą się na 14 asfaltowych odcinkach specjalnych. Rajdowcy przejada przez Zabrze, Jastrzębie-Zdrój, Jasienicę, Ochaby, Marklowice, Hażlach i Kiczyce. Na trasę wyruszą znani rajdowcy z Europy i całego świata, a w tym nasz polski mistrz Kajetan Kajetanowicz, czterokrotny mistrz Polski, trzykrotny mistrz Europy i zwycięzca WRC2 Challenger. Nie weźmie on jednak udziału w rywalizacji, a zamiast tego wraz ze swoim pilotem Maciejem Szczepaniakiem będą pełnić rolę załogi samochodu funkcyjnego, tzw. zerówki. Pokonają trasę bezpośrednio przed zawodnikami, aby potwierdzić gotowość trasy do zawodów.
- Rajd Śląska jest bliski mojemu sercu ze względu na historię rajdową, jaką tutaj przeżywałem. To na trasach w województwie śląskim debiutowałem w rajdach okręgowych, w 2017 roku razem z Sebastianem Dwornikiem przypieczętowałem tytuł mistrza Polski w klasie Open N, a dwa lata później – już z Szymonem Gospodarczykiem – nasz pierwszy tytuł w klasyfikacji generalnej. Charakterystyka śląskich odcinków specjalnych zawsze mi odpowiadała i mam nadzieję, że wykorzystam te doświadczenie w rywalizacji z załogami zagranicznymi. Będziemy się ścigać w połowie października, więc pogoda może być pierwszym wymagającym aspektem dla zawodników. Asfalt co chwilę się zmienia. Partie z dobrą przyczepnością mieszają się z tymi, na których jest bardziej ślisko. Są fragmenty podbijające, ale też takie z gładszą nawierzchnią. Myślę, że wszystkim załogom te oesy przypadną do gustu, a kierowcy docenią poziom wyzwania, jaki postawili przed nimi organizatorzy - powiedział Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy, trzeci w punktacji mistrzostw Europy.
Kto weźmie udział w Rajdzie Śląska?
W tegorocznym Rajdzie Śląska udział weźmie 110 załóg (kierowca i pilot), a więc łącznie 220 zawodników z 13 krajów. 37 duetów będzie się ścigać samochodami z napędem na cztery koła, z czego 22 to rajdówki Rally2 – najszybsze samochody dopuszczone do mistrzostw Europy i Polski warte ok. milion złotych każda.
W finałowej rundzie zmierzą się 33 załogi w tym 14 z Polski, natomiast w ramach mistrzostw Polski zobaczymy na trasie 34 duety. W klasyfikacji samochodów z napędem na jedną oś zawalczy 13 załóg, a rajdówkami kategorii Rally3 pojedzie pięć załóg.
- O tytuł mistrzów Polski walczy aż pięć załóg. Z kolei o triumf na arenie europejskiej rywalizują dwie załogi. Oprócz tego Polacy – Marczyk i Gospodarczyk – mają szansę na wicemistrzostwo Europy, więc czekają nas trzy dni zaciętej walki na śląskich odcinkach specjalnych. Zrobiliśmy wszystko, by zorganizować ciekawe widowisko – wielkie święto motoryzacji i sportów motorowych. Trasy w naszym regionie są niespotykana w skali mistrzostw Europy, więc zawodników, którzy będą u nas po raz pierwszy czeka spore wyzwanie - powiedział Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, organizatora Rajdu Śląska.
- Chciałbym porównać się z czołówką mistrzostw Europy, ale moje założenia na ten rajd są inne. Skupiamy się na głównym celu, jakim jest obronienie pierwszego miejsca w punktacji mistrzostw Polski. Nasza jazda będzie zatem pewnym kompromisem, co wbrew pozorom wcale nie jest zadaniem łatwym do realizacji. Będziemy skupieni, by dobrze kontrolować naszą sytuację w rajdzie. Nie czuję presji przed startem w Rajdzie Śląska. Jako liderzy jesteśmy w najlepszej pozycji. To rywale muszą nas gonić i uzyskiwać lepsze czasy od naszych. Z kolei my w ostatnim starcie pokazaliśmy, że potrafimy jechać dobrym tempem bez podejmowania nadmiernego ryzyka - ocenił Jarek Szeja, kierowca rajdowy, lider mistrzostw Polski.
Kibice będą również mieć okazję, aby zobaczyć historyczne pojazdy, takie jak Subaru Impreza, Subaru Legacy, Porsche 911, Lancia Delta Integrale oraz Trabant 601. Najstarszym biorącym udział w imprezie samochodem będzie BMW 320i z 1979 roku.
Do uczestników Rajdu Śląska dołączyło również 40 załóg zgłoszonych w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa, czyli cyklu rajdów okręgowych krótszych niż rundy mistrzostw Polski czy Europy.
Rajd Śląska - trasa
Pierwszego dnia imprezy w piątek 11 października odbędą się dwa odcinki specjalne. Rano zawodnicy wezmą udział w odcinku testowym i kwalifikacyjnym GZM w Zabrzu-Mikulczycach, a wieczorem od godziny 20:05 o zwycięstwo w śląskiej rundzie FIA ERC rajdowcy zawalczą w Katowicach. W ścisłym centrum stolicy województwa rozegrany zostanie spektakularny superoes. Dwie godziny wcześniej, również w Katowicach, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Rajdu Śląska przy ul. Dworcowej.
Na sobotę 12 października zaplanowano dwa odcinki w Jastrzębiu-Zdroju, Ochabach (gmina Skoczów) i gminie Jasienica oraz odcinek specjalny z widowiskową beczką na błoniach Stadionu Śląskiego w Chorzowie. To właśnie tam zorganizowana zostanie również baza rajdu i park serwisowy.
W niedzielę 13 października odbędzie się finałowy etap Rajdu Śląska. Na finał składają się oesy Marklowice Górne (gmina Zebrzydowice i gmina Jastrzębie-Zdrój), Hażlach oraz próba Województwo Śląskie, która będzie ostatnim odcinkiem specjalnym rozegranym w tym sezonie mistrzostw Europy. Oes Województwo Śląskie wyznaczona została przez Kiczyce. Wszsytkie niedzielne próby będą pokonywane dwukrotnie.
Na zakończenie ponownie wrócimy na Stadion Śląski, gdzie odbędzie się ceremonia mety i rozdanie pucharów zwycięzcą.
- Pod Stadionem Śląskim będziemy nagradzać mistrzów Europy i mistrzów Polski. To pokazuje jaki progres zrobili organizatorzy Rajdu Śląska. Jestem dumny, że Stadion Śląski jest częścią czegoś wspaniałego. Ten rok jest dla nas fantastyczny. Rajd Śląska to już trzecia impreza rangi mistrzostw Europy, którą mamy przyjemność gościć w Kotle Czarownic. Zapraszamy do nas, bo właśnie pod Stadionem Śląskim będziecie mogli zobaczyć i poczuć, jak rajdy samochodowe wyglądają od kuchni - powiedział Adam Strzyżewski, dyrektor Stadionu Śląskiego, współorganizatora imprezy.
Program Rajdu Śląska 2024
Piątek, 11 października
- 8:30 – 11:00 – odcinek testowy: GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 11:31 – odcinek kwalifikacyjny GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 13:00 – odcinek testowy GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 18:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (ul. Dworcowa, Katowice)
- 20:05 – OS 1: Katowice (1,85 km)
Sobota, 12 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 96,74 km)
- 7:20 – serwis A: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 9:00 – OS 2: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
- 10:00 – OS 3: Ochaby (10,8 km)
- 11:00 – OS 4: Gmina Jasienica (19,78 km)
- 13:20 – serwis B: 30 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 15:15 – OS 5: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
- 16:15 – OS 6: Ochaby (10,8 km)
- 17:15 – OS 7: Gmina Jasienica (19,78 km)
- 19:30 – OS 8: Stadion Śląski (1,5 km)
- 19:50 – serwis C: 45 min (Stadion Śląski, Chorzów)
Niedziela, 13 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 81,56 km)
- 7:20 – serwis D: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 8:55 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
- 9:55 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
- 11:05 – OS 11: Województwo Śląskie (Kiczyce, 11,87 km)
- 12:40 – strefa zmiany opon: 15 min (Carbonarium Moszczenica)
- 13:10 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
- 14:10 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
- 16:05 – OS 11: Województwo Śląskie – Power Stage (Kiczyce, 11,87 km)
- 18:30 – zakończenie rajdu (Stadion Śląski, Chorzów)
Rajd Śląska - utrudnienia dla mieszkańców
W związku z zaplanowaną tak dużą imprezą mieszkańców kilku miast czekają utrudnienia. W Katowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju część ulic zostanie wyłączona z ruchu kołowego, a rozkłady jazdy i trasy komunikacji miejskiej mogą ulec zmianie.
Katowice
W piątek 11 października w godzinach od 15:00 do 23:00 wyłączone z ruchu kołowego w Katowicach zostaną ulice:
- al. Wojciecha Korfantego (jezdnia wschodnia, od skrzyżowania z ul. Moniuszki do skrzyżowania z ul. Olimpijską),
- Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka (wschodnia strona brak możliwości przejazdu oraz wyjazdu w rejon wschodnich miast GZM),
- al. Roździeńskiego (jezdnia północna i południowa, od katowickiego Ronda do skrzyżowania z ul. Olimpijską),
- Uniwersytecka (od skrzyżowania z Aleją Roździeńskiego do ronda Pietera),
- Olimpijska (od skrzyżowania Z Aleją Roździeńskiego do skrzyżowania z ul. Góreckiego).
Dla linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M23 i M101 zostaną wprowadzone trasy objazdowe oraz zmiany rozkładów jazdy.
Zabrze
W piątek 11 października w godzinach od 06:00 do 17:00 z ruchu kołowego w Zabrzu zupełnie wyłączone zostaną odcinki ulic:
- Karola Goduli,
- Ballestrema,
- Borsiga.
Wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii 111 w rejonie Strefy Ekonomicznej w Zabrzu - Mikulczycach. Zmiana rozkładu jazdy linii 111 będzie polegała na skierowaniu kursów prowadzonych w czasie trwania rajdu bezpośrednio ulicą Ofiar Katynia. Z obsługi linii wyłączone zostaną przystanki: Mikulczyce KSSE Goduli 1 i 2, Mikulczyce KSSE Donnersmarcka - Folwark Wesoła 1 i 2 oraz Mikulczyce KSSE Donnersmarcka-Wilczka 1 i 2. W zamian do obsługi linii, w kursach prowadzonych zmienioną trasą w kierunku Helenki, włączone zostanie stanowisko 1 przystanku Mikulczyce Strefa Ekonomiczna [nż].
Jastrzębie-Zdrój
W sobotę 12 października w godzinach od 7:00 do 18:00 trasa rajdu będzie przebiegać przez teren Jastrzębia-Zdroju. Trasę wyznaczono ulicami:
- Kępa,
- Skargi,
- Borową,
- Daszyńskiego,
- Gruntową,
- Sikorskiego,
- Powstańców,
- Stromą,
- Jastrzębią,
- Niepodległości,
- Kłosową,
- Grzybową,
- Libowiec,
- Skotnia,
- Spółdzielczą,
- Słowackiego,
- Spokojną.
Jak informuje MZK Jastrzębie, w czasie trwania rajdu linia B13 będzie kończyła kursowanie na przystanku Bzie Zameckie. Z obsługi wyłączone zostaną przystanki Bzie-Żytnia, Bzie-Kłosowa i Bzie Dolne.