Orkiestra górnicza

i

Autor: PHOTO ART SERVICE

Quiz

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Mylą się nawet Ślązacy

Śląskie słowa są mylące. Rozwiąż QUIZ i się przekonaj. Bardzo łatwo pomylić ich znaczenie, gdy tłumaczymy ze śląskiego na język polski opierając się na podobieństwie brzmienia. Znaczenie jest inne. Mylące słowa po śląsku sprawiają spore problemy, ale dobrze je znać, aby porozumieć się z mieszkańcem Śląska. Sprawdź się w pytaniach quizowych o śląskich słowach.

Ślązacy bardzo lubią i doceniają, gdy goście z innych stron Polski próbują mówić po śląsku. Język śląski pełen jest słów, które brzmią podobnie, a nawet identycznie do słów po polsku, lecz znaczą kompletnie coś innego. Te śląskie słowa to prawdziwe pułapki. Gdy ich nie znamy, możemy mieć problemy ze zrozumieniem nawet krótkiego zdania, albo co gorsza pomyśleć, że nasz śląski rozmówca postradał rozum.

No, bo jak przetłumaczyć takie proste zdanie? - Kupiłech bronotne wieprzki.

Gdybyśmy nie znali prawidłowego znaczenia słów, moglibyśmy przetłumaczyć: Kupiłem brunatne małe wieprze. Ale prawidłowe tłumaczenie, to: Kupiłem brązowy agrest.

A teraz przejdźmy do quizu i pytań quizowych o śląskich słowach.

QUIZ o mylących słowach śląskich nie jest trudny, ale jednak wymaga podstawowej znajomości języka śląskiego, czyli godki. Wynik 9/10 będzie doskonały!

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko:
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Listen on Spreaker.