Doktryna nuklearna to podstawowy dokument każdego mocarstwa atomowego, który określa zasady używania broni jądrowej. Jest stały i niezmienny, dlatego zachowanie państwa, które posiadają broń jądrową jest przewidywalne na wypadek konfliktu wojennego.
Władimir Putin właśnie zmienił doktrynę nuklearną Rosji, bo uznał, że powinna być dostosowana do zmieniającej się sytuacji. A tą sytuacją jest zgoda prezydenta Joe Bidena na użycie przez Ukrainę amerykańskich systemów rakietowych do atakowania celów w głąb Rosji. Podpisał nowy dokument 19 listopada 2024 r. Tym samym poznaliśmy nowe cele i misje, które wyznaczają kierunek rozmieszczania i używania broni jądrowej przez to państwo. Jednocześnie wpłynęło to na strukturę sił, politykę deklaratoryjną i dyplomację Rosji.
Polecany artykuł:
Jaka jest doktryna nuklearna Rosji?
Dokument opisuje drobiazgowo znowelizowaną doktrynę nuklearną. Pierwszy raz pojawia się w niej określenie "krytycznego zagrożenia" dla suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji. Jeśli władza uzna, że działania przeciwnika stanowią "krytyczne zagrożenie" może to stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.
Doktryna nuklearna Rosji po raz pierwszy definiuje także potencjalnego przeciwnika, wobec którego Federacja Rosyjska prowadzi odstraszanie nuklearne. Zgodnie z nią agresja wymierzona w Rosję przez jakiekolwiek państwo należące do sojuszu wojskowego będzie uważana za agresję ze strony tego sojuszu jako całości.
Odstraszanie nuklearne może być prowadzone przeciwko potencjalnemu przeciwnikowi, co oznacza poszczególne państwa i koalicje wojskowe bloków, które uważają Federację Rosyjską za potencjalnego przeciwnika i posiadają broń jądrową lub inne rodzaje broni masowego rażenia bądź znaczący potencjał bojowy sił ogólnego przeznaczenia
- czytamy w podpisanym dokumencie doktryny nuklearnej Rosji.
Celem znowelizowanej we wtorek rosyjskiej doktryny nuklearnej jest uświadomienie potencjalnym wrogom nieuchronności odwetu za atak na Rosję lub jej sojuszników
- oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Co się zmieniło w doktrynie nuklearnej Rosji?
Już w czerwcu Władimir Putin podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zaproponował zapis, zgodnie z którym każdy atak ze strony kraju nieposiadającego broni jądrowej, wspieranego przez mocarstwo nuklearne, będzie traktowane jako wspólna agresja na Rosję. Chodziło tu głównie o coraz częstsze przypadki ukraińskich ataków dronami na cele znajdujące się w głąb Rosji.
Do tej pory, przez dziesiątki lat, w Rosji obowiązywała doktryna nuklearna, która zakładała użycie broni nuklearnej wyłącznie w obronie państwa.
Mogła być użyta w odpowiedzi na użycie broni masowego rażenia przeciwko Rosji lub jej sojusznikom, lub w przypadku konwencjonalnego ataku zagrażającego istnieniu państwa, jako całości.