Wladimir Putin w rozmowie z Tuckerem Carlsonem

i

Autor: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Wiadomości

Putin zaatakuje Polskę i wyśle wojska w jednym przypadku. Przyznał to otwarcie

Władimir Putin wystąpił w programie słynnego amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona. W wyemitowanym wywiadzie powiedział, że Rosja może zaatakować Polskę i wskazał jeden możliwy przypadek. Komentatorzy twierdzą, ze podobnie wypowiadał się na kilka dni przed inwazją na Ukrainę.

Władimir Putin powiedział w wyemitowanym wywiadzie, że Moskwa nie jest zainteresowana inwazją na "Polskę, Łotwę czy gdziekolwiek indziej". Wywiad, którego dyktator udzielił Tuckerowi Carlsonowi, amerykańskiemu komentatorowi, znanemu z prorosyjskich i proputinowskich poglądów, został nagrany we wtorek w Moskwie i wykorzystany przez kremlowską propagandę.

Czy Rosja zaatakuje Polskę?

Rosyjskie media państwowe obszernie relacjonowały wizytę Carlsona w Moskwie, a on sam ogłosił w tym tygodniu z wielką pompą, że przeprowadza wywiad z Władimierem Putinem.

Jak pisze agencja AFP, to pierwszy wywiad, jakiego rosyjski dyktator udzielił zachodniemu dziennikarzowi od czasu, gdy prawie dwa lata temu - 24 lutego 2022 roku - Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Putin, zapytany, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wysłałby rosyjskie wojska do Polski, członka NATO, odpowiedział: "Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnego interesu".

Tak wygląda po ataku Rosji na Kijów

Zobacz zdjęcia

Wojna w Ukrainie

Zachodni analitycy często przypominają, że przed 24 lutego 2022 roku Władimir Putin również zapewniał, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. Putin jest wię czałkowicie niewiarygodny w swoich słowach.

W trwającej ponad dwie godziny rozmowie z Carlsonem podkreślił, że Rosja nie przegra wojny na Ukrainie. "To nigdy nie nastąpi. Wydaje mi się, że teraz też rządzący na Zachodzie mają tego świadomość" - stwierdził Putin.

Kreml poinformował wcześniej, że Putin zgodził się na wywiad z Carlsonem, ponieważ podejście byłego komentatora prawicowej stacji Fox News różniło się od "jednostronnych" relacji o wojnie na Ukrainie w wielu zachodnich serwisach informacyjnych.

Kim jest Tucker Carlson

Uważa się - jak pisze AFP - że Carlson ma bliskie powiązania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, który ma być kandydatem Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich.

Tucker Carlson, znany także z propagowania teorii spiskowych, został zwolniony z Fox News w 2023 roku po tym, jak stacja otrzymała wiele pozwów sądowych za szerzoną przez niego dezinformację.

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?
Listen on Spreaker.