Napis ROZBARK wróci na swoje miejsce i znów będzie witał mieszkańców Bytomia

i

Autor: źródło: za "Czarny Chleb - historia kopalni Heinitz/Rozbark 1863-2004", Franciszek Zastawnik, Bytom Rozbark 2018

Bytom

Przez lata witał mieszkańców Bytomia. Napis "ROZBARK" wraca na swoje miejsce

2024-09-04 12:26

Przez lata kierowców wjeżdżających do Bytomia od strony Chorzowa witał napis "KOPALNIA ROZBARK", zamontowany na murze oporowym otaczającym kopalnię. Podczas likwidacji zakładu litery zniknęły, by teraz - po 20 latach przerwy - wrócić na swoje prawowite miejsce, ku zachwycie mieszkańców dzielnicy.

Historia kopalni "Rozbark" w Bytomiu

KWK Rozbark była jedną z największych kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Powstała w 1863 roku i fedrowała przez ponad 140 lat, stanowiąc o przemysłowej potędze miasta. Jednym z symboli tej potęgi był napis "KOPALNIA ROZBARK", który do niedawna witał kierowców nadjeżdżających do centrum Bytomia od strony Chorzowa.

Niedawna, czyli do 2004 roku, kiedy rozpoczęła się likwidacja zakładu. Wraz z kopalnianą infrastrukturą zniknęły litery, znajdujące się na murze oporowym otaczającym kopalnię od strony ul. Chorzowskiej. Jednak mieszkańcy dzielnicy - w szczególności byli górnicy - nie potrafili się pogodzić z utratą charakterystycznego napisu.

Historyczny napis "ROZBARK" wróci na swoje miejsce

Jednym z inicjatorów powrotu napisu był Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom oraz Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku. To dzięki jego zaangażowaniu nad murem oporowym od strony ul. Chorzowskiej zostanie odtworzona część historycznego napisu, a konkretnie - słowo "ROZBARK". Każda z liter będzie miała wysokość około 2 metrów, co odzwierciedla oryginalne wymiary napisu.

Napis zostanie odsłonięty w Święto Rozbarku

Uroczyste odsłonięcie napisu zaplanowano na 7 września o godz. 11:45. Tego dnia na terenie Klubu Sportowego Skarpa Bytom odbędzie się Święto Rozbarku. Impreza rozpocznie się o godz. 13. Organizatorzy obiecują wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Pojawią się dmuchane zamki, karuzele, stoiska pszczelarskie i regionalne, będą warsztaty, biegi przełajowe i wieczorna dyskoteka pod chmurką. A głównym punktem imprezy będzie próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych.

Nowe życie kopalni KWK "Rozbark"

Od 2021 roku w zrewitalizowanych obiektach dawnej kopalni działa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom. To jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Ale na tym nie koniec inwestycji. - Już wkrótce teren po KWK Rozbark zyska kolejne funkcje dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Powstające tam nowoczesne i samowystarczalne Centrum Transformacji Energetycznej i Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej, będą kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy spędzą wolny czas i poznają historię miejsca nieodłącznie związanego z Bytomiem - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Trwa rewitalizacja terenów po byłej kopalni KWK Rozbark ZDJĘCIA

QUIZ. Poradzisz bluzgać po Śląsku? Niektóre słowa przyjęły się w innych regionach

Pytanie 1 z 11
Najgorszy śląski wulgaryzm to: