Wydarzenie

Przed nami Noc Muzeów 2024. Sprawdźcie TOP 10 miejsc, które warto odwiedzić

Przejazd kolejką wąskotorową, a może noc pełna strachów? Z okazji Nocy Muzeów 2024 w województwie śląskim przygotowano wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdźcie nasze TOP 10 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w tę noc.

Przed nami Noc Muzeów 2024

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów 2024 odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2024 r. Z tej okazji instytucje kultury w wielu miastach przygotowały bogatą ofertę wyjątkowych wydarzeń i atrakcji. Jest to też jedyna w roku okazja, aby zwiedzić muzea, urzędy i inne instytucje kultury w późnych godzinach nocnych. Zastanawiacie się, gdzie warto się wybrać? Sprawdźcie naszą listę TOP 10 miejsc w województwie śląskim, które warto odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

W tym roku Stowarzyszenie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe po raz pierwszy będzie uczestniczyć w Nocy Muzeów. Największą atrakcją Kolejowej Nocy Muzeów będą dwa wieczorne przejazdy popularnym "Rysiem". Dla uczestników zaplanowano również zwiedzanie stacji i Izby Pamięci na stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz ognisko.

Godziny rozpoczęcia:

I przejazd: 18:00 (pociąg wyjeżdża o godz. 20:00, wcześniej odbędzie się zwiedzanie, planowany powrót pociągu ok. godz. 22:00)

II przejazd: 20:30 (pociąg wyjeżdża o godz. 22:30, wcześniej odbędzie się zwiedzanie, planowany powrót pociągu ok. godz. 0:30)

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na "Noc z gwiazdami". W programie pokaz meteorytów, tematyczne spotkania z zakresu historii, astrologii, przyrody i historii sztuki. Nie zabraknie bytomskich akcentów, pokazów tańca dawnego, opowieści z dreszczykiem oraz warsztatów dla dzieci. Muzeum będzie czynne w godzinach od 18:00 do 00:00.

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

W tym roku Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" przygotowało wyjątkową atrakcję dla odważnych. Zapraszają na noc pełną strachu i tajemnic w ramach wydarzenia "Zaraza w Skansenie".

Tegorocznym tematem przewodnim Nocy Muzeów w chorzowskim skansenie będzie motyw zarazy i chorób, jakie nawiedzały dawną wieś. Pojawią się upiory oraz strachy z dawnych podań i legend, które ożyją i będą pobudzać wyobraźnię gości. Uczestnicy przejdą w grupach wyznaczoną trasą wraz z przewodnikiem. Wysoki poziom grozy zapewnią aktorzy Teatru Lufcik na korbkę.

Wejście pierwszej grupy o godzinie 18.00, ostatnie wejścia ok. 23.30. Wydarzenie jest biletowane.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Hutnictwa odbędzie się pod znakiem związków przemysłów hutniczego i zbrojeniowego oraz ich historycznych konsekwencji. Do zwiedzania dostępne będą wystawy czasowe "Górnoślązacy w trybach wojny" i "Sztuka wobec przemysłu. Z kolekcji muzeum hutnictwa" oraz wystawy stałe. Dodatkowo w programie wydarzeń znalazły się koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pokazy umundurowania i broni historycznej, pokaz pracy psa bojowego oraz liczne warsztaty.

Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim odbędą się wydarzenia pod motywem przewodnim "Noc w Muzeum Śląskim z nauką i nie tylko". Uczestnicy będą mogli zwiedzić wszystkie wystawy, wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień wydarzeniach, a także poznać pracowników muzeum i zajrzeć w miejsca, które zwykle są zamknięte. Zaplanowano m.in. zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" z elementami mitologii śląskiej, kiermasz wydawnictw, spotkanie autorskie, warsztaty plastyczne dla dzieci, wykłady, projekcję filmu na 95-lecie Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz koncert Muzealnego Chóru Społecznego "Muzyka w dialogu: głos i klawisze".

Muzeum Historii Katowic

Muzeum Historii Katowic zaprasza na wydarzenie "Nocą tworzymy naSTRÓJ". Atrakcje przygotowano w budynku Muzeum Historii Katowic, Muzeum Organów Śląskich, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w Dziale Etnologii Miasta oraz Dziale Teatralno-Filmowym. W programie wystawy, koncerty, warsztaty i quizy z nagrodami.

Dodatkowo w godzinach od 18:00 do 24:00 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego. Zwiedzanie odbędzie się w Sali Sejmu, westybulu, Sali Marmurowej, skarbcu, windzie paciorkowej (zwanej paternosterem) i tunelu ewakuacyjnym. 

Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowało wiele atrakcji, a w tym podziemny spacer górniczy najniżej położoną trasą turystyczną w górnictwie węglowym (320 metrów pod ziemią), "Podziemną Podróż w Czasie", czyli najciekawszą historię przemysłu węglem pisaną, największy w Europie Park Maszyn Górniczych oraz najdłuższy podziemny spływ sztolnią w Europie

Bilety w promocyjnych cenach dostępne są na stronie internetowej organizatora. 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaprasza w godzinach od 18:00 do 23:00 na Zegarową Noc Muzeów. Oprócz ekspozycji muzealnej goście będą mogli zobaczyć wystawę "Złota epoka zegarmistrzostwa", czyli pokaz zegarów ze zbiorów muzeum. Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej muzeum.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza w godzinach od 20:00 do 1:00 na nocne zwiedzanie Zamku i Stajni Książęcych w Pszczynie. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie muzyczna aranżacja w postaci koncertu. Występować będą nauczyciele i uczniowie Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz tancerki z Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej. Koncert rozpocznie się o godz. 21.00.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Tegoroczną Noc Muzeów Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej dedykuje Archeologii Bielska-Białej. Osoby, które w Noc Muzeów odwiedzą Zamek Książąt Sułkowskich, będą mogły zapoznać się z wystawą prezentującą w atrium dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od wielu lat na terenie Bielska-Białej. Ekspozycji towarzyszyć będzie publikacja książkowa "Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych", a w Salonie Muzycznym odbędzie się prezentacja multimedialna związana z wydaną w tym roku książką "Bielska Linia Książęcego Rodu Sułkowskich. Ostatni Sułkowscy na Bielskim Zamku". Dodatkowo odbędą się warsztaty edukacyjne "Koleżanko, kolego, poznaj herb miasta swego".

Muzeum będzie czynne w godzinach od 16:00 do 22:00.

Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach poszczególnych placówek kultury.