Program Czyste Powietrze nie działa prawidłowo
Program Czyste Powietrze musi zostać zmieniony uważają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. W województwie śląskim do wymiany jest ponad 700 tysięcy starych pieców. W ramach programu Czyste Powietrze w 2019 roku w województwie śląskim podpisano zaledwie pięć i pół tysiąca umów na wymianę starych palenisk.
W tym tempie wymiana wszystkich kotłów na ekologiczne ogrzewanie w naszym województwie nastąpi za około 100 lat.
Zdaniem Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego działanie programu Czyste Powietrze musi zostać gruntownie zmienione. Wnioski aplikacyjne powinny zostać uproszczone, czas ich rozpatrywania skrócony, a w dystrybucję dotacji powinny zostać włączone również bezpośrednio gminy i banki.
- Program jest słuszny w swoich założeniach, jednak jego konstrukcja nie pozwala na osiągnięcie zakładanych efektów. Wynika to ze skomplikowanych procedur wnioskowania o dotacje oraz z niewydolnej sieci dystrybucji pomocy, co skutkuje oceną wniosków przeciągającą się przez wiele miesięcy. W efekcie w roku 2019 zrealizowano zaledwie 8,0% założonego na ten rok celu (700 tys kotłów do wymiany w 10 lat w województwie śląskim) - czytamy w apelu.
W Sosnowcu, gdzie do likwidacji jest około 14 tys. starych kotłów, w 2019 r. podpisano z beneficjentami zaledwie 33 umowy.
Przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego uważają, że sukcesem i oznaką prawidłowego działania programu Czyste Powietrze będzie doprowadzenie do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów w województwie śląskim.