Problemy pracowników transgranicznych w Czechach. Muszą co 10 dni wykonywać test na koronawirusa
– Sytuacja polskich pracowników transgranicznych oraz osób zarobkujących na terenie Kraju Morawsko-Śląskiego nie tylko nie uległa poprawie, ale wręcz pogorszeniu – alarmuje Bogdan Kasperek. dyrektor Biura i sekretarz Euroregionu.
O co chodzi? Chociaż od 30 czerwca granica polsko-czeska w województwie śląskim jest całkowicie otwarta i turyści mogą swobodnie przekraczać granicę, to jednak sytuacja pracowników transgranicznych się wręcz pogorszyła. Wszystko dlatego, że zgodnie z rozporządzeniem sanepidu w Ostrawie w całym regionie morawsko-śląskim do odwołania obowiązują obostrzenia dotyczące wszystkich osób zatrudniających pracowników transgranicznych lub obywateli Unii Europejskiej wjeżdżających na terytorium Republiki Czeskiej.
ZOBACZ TAKŻE:
- Śląsko-Dąbrowska "Solidarność" murem za Andrzejem Dudą. "Jest gwarantem, że głos pracowników, głos związkowców zostanie wysłuchany"
- Rafał Trzaskowski kampanię zakończy na Śląsku. "Obecna władza cały czas zwodziła i oszukiwała Ślązaków"
W praktyce oznacza to, że na pracownikach transgranicznych z Polski, wykonujących pracę w kraju morawsko-śląskim nadal ciąży obowiązek posiadania aktualnego negatywnego wyniku badania na koronawirusa SARS-CoV-2.
Jak informuje poseł Lewicy, Przemysław Koperski każdy taki test ważny jest tylko 10 dni. A jeden test kosztuje od 500 do nawet 600 złotych.
Miesięcznie taki koszt może wynieść nawet 1500 złotych! To poważny wydatek, zwłaszcza dla osób, które ze względu na epidemię przez dłuższy czas pozostawały bez dochodów. Kontaktujący się ze mną pracownicy transgraniczni czują się oszukani przez polski rząd. Sprawa dotyczy tysięcy osób i ma katastrofalny wpływ na domowe budżety - alarmuje Przemysław Koperski, poseł Lewicy.
Problemy pracowników transgranicznych. Jest interpelacja do ministra zdrowia
W sprawie polskich pracowników pracujących w Czechach postanowił interweniować Przemysław Koperski, poseł Lewicy, który napisał do ministra zdrowia interpelację w sprawie zniesienia obowiązku 10-dniowych badań na COVID-19 dla pracowników transgranicznych pracujących w Czechach. Poseł w swojej interpelacji zamieszcza trzy konkretne pytania:
- Czy rozmawia pan z ministrem zdrowia Czech Adamem Wojtechem w sprawie zniesienia tego uciążliwego obowiązku? Jeśli nie, to czy i w jakim terminie polski rząd planuje podjąć działania w tej sprawie?
- Czy prowadzone są rozmowy mające na celu przeniesienie kosztów z pracownika na inne podmioty? Czy będzie możliwe sfinansowanie przez polskie państwo kosztów takich testów dla pracowników transgranicznych wobec których są one wymagane?
- Dlaczego pracownicy transgraniczni zostali wprowadzeni w błąd przez komunikaty Ministerstwa Zdrowia na Twitterze? Kto ponosi za tę sytuację odpowiedzialność i czy Ministerstwo Zdrowia planuje przeprosić za zaistniałą sytuację?