Kopalnia Halemba

i

Autor: PAP/Łukasz Szostek

WIADOMOŚCI

Pożar w ruchu Halemba kopalni Ruda. W akcji biorą udział cztery zastępy ratownicze

W ruchu Halemba kopalni Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej, wystąpił pożar endogeniczny. W akcje zaangażowane są cztery zastępy ratownicze - dwa kopalniane oraz dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Jak podaje portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie, pożar stwierdzono we wtorek, 13 sierpnia, o godz. 23.02 w likwidowanej ścianie 2C/405/1/L na poziomie 1030. Załoga została natychmiast ewakuowana z tego rejonu.

Warto jednak wspomnieć, że pożary endogeniczne to naturalne i dość częste zjawisko w górnictwie. Powodowane są samozagrzaniem węgla w miejscach po eksploatacji węgla. To zadymienie i podwyższona temperatura, zwykle bez otwartego ognia.

- Zjawisko to wynika z faktu, iż węgiel posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeśli tego ciepła się nie odbiera, a jest nadal dostarczany tlen, następuje wzrost temperatury. Sytuacja taka może trwać nawet miesiącami. Graniczną temperaturą jest - w zależności od rodzaju węgla - ok. 70-80 st. Celsjusza. Po jej przekroczeniu, wzrost temperatury do ok. 300 st. Celsjusza zaczyna postępować znacznie szybciej i wtedy właśnie mamy do czynienia ze zjawiskiem pożaru endogenicznego - tłumaczy netTG.pl.

Pożary endogeniczne najczęściej pojawiają się głęboko w złożu, co uniemożliwia gaszenie. Stosuje się jednak metody pasywne, takie jak otamowanie i zamknięcie obszaru, w którym wystąpił pożar. Dodatkowo w obszar ten wtłacza się azot lub dwutlenek węgla.

Kopalnia „Halemba” to dekady historii

Kopalnia „Halemba” to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Budowę kopalni „Halemba” rozpoczęto już w 1943 roku. Dnia 01.07.1957 r. jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji.

W skutek rosnącego zapotrzebowania na węgiel gazowo-koksowy 12 lipca 1980 r. ruszyła nowoczesna „kopalnia pod kopalnią” - „Halemba Głęboka”. Wówczas to w czasie zgłębiania szybu „Grunwald III” do poziomu wydobywczego 1030m zastosowano nowatorską metodę budowy wieży basztowej poza rurą szybową, a po jej wykonaniu najechano nią na szyb z odległości 120m.

KWK „Halemba” samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK „Polska-Wirek” i KWK „Halemba” w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK „Halemba-Wirek”. 1 lipca 2016 roku Oddział KWK „Halemba-Wirek” razem z KWK „Bielszowice” oraz KWK „Pokój” utworzył Kopalnię Węgla Kamiennego Ruda, należącą do Polskiej Grupy Górniczej S.A.

QUIZ. Górniczy slang pod ziemią! Czy dogadałbyś się na kopalni? To nie będzie proste

Pytanie 1 z 10
Gdy górnik mówi, że jego ulubionym miejscem jest "gruba", oznacza to, że...