Jak podaje portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie, pożar stwierdzono we wtorek, 13 sierpnia, o godz. 23.02 w likwidowanej ścianie 2C/405/1/L na poziomie 1030. Załoga została natychmiast ewakuowana z tego rejonu.
Warto jednak wspomnieć, że pożary endogeniczne to naturalne i dość częste zjawisko w górnictwie. Powodowane są samozagrzaniem węgla w miejscach po eksploatacji węgla. To zadymienie i podwyższona temperatura, zwykle bez otwartego ognia.
- Zjawisko to wynika z faktu, iż węgiel posiada zdolność do kumulacji ciepła. Jeśli tego ciepła się nie odbiera, a jest nadal dostarczany tlen, następuje wzrost temperatury. Sytuacja taka może trwać nawet miesiącami. Graniczną temperaturą jest - w zależności od rodzaju węgla - ok. 70-80 st. Celsjusza. Po jej przekroczeniu, wzrost temperatury do ok. 300 st. Celsjusza zaczyna postępować znacznie szybciej i wtedy właśnie mamy do czynienia ze zjawiskiem pożaru endogenicznego - tłumaczy netTG.pl.
Pożary endogeniczne najczęściej pojawiają się głęboko w złożu, co uniemożliwia gaszenie. Stosuje się jednak metody pasywne, takie jak otamowanie i zamknięcie obszaru, w którym wystąpił pożar. Dodatkowo w obszar ten wtłacza się azot lub dwutlenek węgla.
Polecany artykuł:
Kopalnia „Halemba” to dekady historii
Kopalnia „Halemba” to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Budowę kopalni „Halemba” rozpoczęto już w 1943 roku. Dnia 01.07.1957 r. jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji.
W skutek rosnącego zapotrzebowania na węgiel gazowo-koksowy 12 lipca 1980 r. ruszyła nowoczesna „kopalnia pod kopalnią” - „Halemba Głęboka”. Wówczas to w czasie zgłębiania szybu „Grunwald III” do poziomu wydobywczego 1030m zastosowano nowatorską metodę budowy wieży basztowej poza rurą szybową, a po jej wykonaniu najechano nią na szyb z odległości 120m.
KWK „Halemba” samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK „Polska-Wirek” i KWK „Halemba” w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK „Halemba-Wirek”. 1 lipca 2016 roku Oddział KWK „Halemba-Wirek” razem z KWK „Bielszowice” oraz KWK „Pokój” utworzył Kopalnię Węgla Kamiennego Ruda, należącą do Polskiej Grupy Górniczej S.A.