Supermiasto na Śląsku

i

Autor: From The Sky

Zmiany

Powstanie największe miasto w Polsce. Śląskie metropolis ma przykryć stolicę Polski

Ważne zmiany administracyjne czekają Polskę po wyborach. Zwłaszcza na Śląsku, gdzie ma powstać największe miasto w kraju z 2,1 mln ludzi. Taki sposób wymyśliły władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, aby zapobiec wyludnianiu, przyciągnąć zwłaszcza młodych ludzi i stworzyć efektywną administrację miejską.

Największymi miastami Polski są Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź. W pierwszej dziesiątce próżno szukać miast województwa śląskiego. Ta sytuacja wkrótce może jednak ulec zmianie. Pojawił się bowiem projekt ustawy tworzącej jedno supermiasto.

Największe miasta w Polsce

Nowe supermiasto na Śląsku ma powstać po wyborach na bazie działającej obecnie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z połączenia 41 miast i gmin o łącznej liczbie ludności 2,1 mln i powierzchni 2,5 tys. km kwadratowych. Dzięki temu supermiasto ma być największe w Polsce pod względem populacji oraz największe pod względem powierzchni. Druga w obu kategoriach Warszawa ma obecnie 1,8 mln mieszkańców i powierzchnię pięciokrotnie mniejszą.

Obecnie największe miasta pod względem powierzchni to:

  • Warszawa – 517,2 km2
  • Kraków – 326,9 km2
  • Szczecin – 300,6 km2
  • Łódź – 293,3 km2
  • Wrocław – 292,8 km2

Obecnie największe miasta pod względem liczby mieszkańców to:

  • Warszawa – 1 864 679
  • Kraków – 790 279
  • Wrocław – 669 564
  • Łódź – 665 259
  • Poznań – 541 782

Jak się nazywa największe miasto?

Koncepcję zmian administracyjnych i statutowych przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem prawnika prof. Tomasza Pietrzykowskiego, byłego wojewodę śląskiego. Przedstawił ją przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Czy nowe miasto będzie się nazywało Silesia? Nazwa nie została jeszcze wskazana. Wiadomo jednak, że będzie musiała łączyć przekonania zarówno Ślązaków, jak i Zagłębiaków. Z tego powodu zapewne nazwę wybiorą sami mieszkańcy.

Jedna z tych propozycji jest rzeczywiście bardzo rewolucyjna, ponieważ zakłada tworzenie - na bazie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - jednego miasta, trochę na wzór miasta stołecznego Warszawy – wyjaśnia na łamach Portalu Samorządowego.

Najlepsze miasta do zamieszkania na Śląsku

Zobacz ranking z opisem w galerii zdjęciowej

Dodaje, że nowe supermiasto na Śląsku nie będzie prostym odwzorowaniem statusu Warszawy, składającej się z dzielnic z burmistrzami.

Nie zakładamy przekształcenia miast GZM w dzielnice, więc nadal będą miały swoich prezydentów i burmistrzów, a także rady miast. Chodzi natomiast o wprowadzenie pewnego podziału kompetencji oraz stworzenie gminy metropolitalnej realizującej wspomniane ponadlokalne zadania wyższego rzędu - tłumaczy przewodniczący zarządu GZM.

Jakie skutki przyniesie stworzenie supermiasta na Śląsku?

Stworzenie jednego dużego miasta ma przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwi pozyskiwanie największych światowych inwestorów. Gdy oni się pojawią, Śląsk stanie się atrakcyjniejszy jako miejsce do życia i pracy. Inna korzyść wynika ze sprawniejszego zarządzania.

Obecnie inwestorzy mają spore problemy związane choćby z brakiem spójnej polityki podatkowej, niezrozumiałych różnic w cenach mediów (woda, ścieki) czy odmiennych i wykluczających się strategiach rozwoju 41 miast i gmin.

Dzisiaj Metropolia sprawdza się w przypadku organizacji transportu autobusowego i tramwajowego, czy integracji sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Wciąż jednak nie ma możliwości organizacji wspólnej polityki gospodarki odpadami i choćby budowy spalarni odpadów.

Najbogatsze miasta województwa śląskiego

Sprawdź ranking i najważniejsze dane liczbowe w galerii zdjęciowej

Płacimy dziesiątki milionów złotych za to, że nasze odpady trafiają na wysypiska, które tym samym robią się coraz większe, a więc dochodzą kolejne koszty środowiskowe - zauważa Kazimierz Karolczak.

Powołanie do życia supermiasta na Śląsku poprzedzi kampania informacyjna. Konsultacje z mieszkańcami są niezbędne, aby z jednej strony pokonać ich obawy, a z drugiej strony przedstawić wielkie szanse rozwojowe.

Dlatego chcemy rozpocząć rozmowy z mieszkańcami, aby dokładnie zorientować się, co realnie możemy zrobić i na co nas stać. Uważam jednak, że zmiany są konieczne. Inne duże miasta w Polsce „uciekają” nam w rozwoju i sile przyciągania mieszkańców - podsumowuje Kazimierz Karolczak.

Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym? Trudny QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim mieście znajduje się ten obiekt?
Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym?
Listen on Spreaker.
To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach