Powstała interaktywna mapa wariantów koronawirusa w województwie śląskim

i

Autor: Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu Powstała interaktywna mapa wariantów koronawirusa w województwie śląskim

Powstała interaktywna mapa wariantów koronawirusa w województwie śląskim. Pokazuje gdzie dane warianty wystepują i jak często są notowane

2021-12-09 14:24

Na podstawie danych przekazywanych przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum oraz innych dostępnych baz, naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk stworzyli interaktywną mapę występowania wariantów SARS-CoV-2 w woj. śląskim.

Genomiczna mapa pandemii jest stale rozszerzana o kolejne sekwencje wirusa. Obecnie zawiera 6005 genomów pobranych między grudniem 2019 r. a listopadem 2021 r.

Mapa zamieszczona na stronie https://nextstrain.covidhub.psnc.pl/ncov/slaskie zawiera informacje dotyczące dynamiki przyrostu mutacji w czasie oraz ich rozmieszczenia geograficznego. Ma dać pełniejszy obraz rozwoju pandemii.

- Może to być dla nas informacja świadcząca o tym, że są jakieś ogniska, w których faktycznie notujemy większą ilość tych wariantów, które są wariantami alarmującymi. Możemy tez poznać nowe miejsca, w których pojawiają się nowe ogniska, które sugerują że powinniśmy się tym miejscom przyjrzeć - powiedziała nam Emilia Morawiec z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu.

Do tej pory w województwie śląskim odnotowano warianty alfa, beta, gama, oraz dużą różnorodność wariantu delta. Nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia wariantem omikron.

- Gdybyśmy szli w ślady zachodu i sekwencjonowali co druga próbkę jest duże prawdopodobieństwo, że szybko zidentyfikowalibyśmy występujący na terenie naszego kraju wariant omikron. Standardowo testujemy tylko próbki pod kątem obecności Sars-CoV-2 , natomiast analiza sekwencyjna jest dużo bardziej zaawansowanym badaniem i do tego badania typowane są konkretne próbki - dodaje Emilia Morawiec.

W połowie grudnia sosnowieckie Laboratorium zbada pod kątem sekwencji 380 próbek pobranych w ostatnim okresie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"