Ile jest warte prowadzenie domu? Z takiego założenia wyszli twórcy Kalkulatora Niewidzialnego Etatu, w którym możesz sprawdzić, jaka jest wartość prac domowych. To m.in. pranie, prasowanie, robienie zakupów, opieka nad dziećmi i nad starszymi członkami rodziny, sprzątanie i gotowanie.
Nie można mówić, że Polska się rozwija, i nie wspomnieć o nieodpłatnej pracy w domu. Opieka nad członkami rodziny i domem spada najczęściej na kobiety, wypycha je z rynku pracy i przerzuca na nie koszty wielu męskich karier - piszą twórcy kalkulatora.
Jak działa kalkulator niewidzialnego etatu? Sprawdź, ile jest warta Twoja praca domowa
Kalkulator pyta nas, ile godzin tygodniowo poświęcamy na:
- robienie zakupów
- przygotowywanie posiłków/zmywanie
- pranie/prasowanie
- sprzątanie
- opiekę nad zwierzętami
- drobne naprawy/pracę w ogrodzie
- opiekę nad dziećmi (wraz z podaniem liczby dzieci)
- opiekę nad dorosłymi (wraz z podaniem liczby dorosłych)
Po podliczeniu zaznaczonych odpowiedzi wychodzi nam miesięczne wynagrodzenie za "niewidzialny etat". Przykładowo: jeśli tygodniowo poświęcasz 2 godziny na zakupy, 7 na gotowanie, 2 na prasowanie, 3 na sprzątanie i 15 na opiekę nad jednym dzieckiem, to Twoje miesięczne wynagrodzenie za "niewidzialny etat" wynosi 4800 zł.
Jednocześnie twórcy zaznaczają, że kalkulator jest maksymalnie uproszczony i nie uwzględnia podatków, PPK czy Polskiego Ładu. Przyjęta stawka godzinowa to 40 zł brutto.
Skąd się wzięła taka stawka? Z podzielenia rocznej średniej pensji brutto miesięczne (prognozowanej na rok 2022) przez średnią roczną liczbę przepracowanych w Polsce godzin (według danych OECD za 2020 rok).
"Taką samą kwotę przyjęliśmy za godzinę opieki na każde dziecko/dorosłego (nie skalujemy tu, np. 2 dzieci = 150% stawki, 3 dzieci = 175% stawki), bo opieka nad większą liczbą osób de facto zakłada większy nakład pracy, choć często w tym samym czasie; nie porównujemy opieki nad dzieckiem czy sprzątania do rynkowych stawek opieki nad (cudzym) dzieckiem czy sprzątania (cudzego) domu – dane GUS w tym zakresie są prastare, a stawki oficjalne i nieoficjalne różnią się znacząco w zależności od regionu kraju"- podkreślają twórcy kalkulatora.
Wartość niewidzialnego etatu na świecie to ponad 10 bln dolarów
Twórcy Kalkulatora Niewidzialnego Etatu przywołują też kilka ważnych danych.
Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że w trakcie pandemii natężenie pracy nieodpłatnej kobiet wzrosło. Jej wartość w wymiarze globalnym to 10,8 bln dolarów. Na świecie kobiety i dziewczęta wykonują dziennie łącznie 12,5 mld godzin bezpłatnej pracy opiekuńczej. Przez to 42 proc. z nich nie może znaleźć pracy.
Tylko w Polsce ponad 96 proc. kobiet wykonuje prace i zajęcia domowe. Tymczasem w naszym kraju nie istnieją uregulowania prawne dotyczące nieodpłatnej pracy kobiet.
Kalkulator jest dostępny TUTAJ. Za jego powstanie odpowiada gazeta.pl.