Tak wygląda Palmiarnia Miejska w Gliwicach

i

Autor: Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach

Atrakcje

Popularna atrakcja turystyczna w Gliwicach wraca do życia. Podano datę otwarcia

Palmiarnia Miejska to - obok historycznego rynku i Zamku Piastowskiego - jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Gliwicach. Ku rozczarowaniu turystów ogród przez całe wakacje z powodu modernizacji. Na szczęście prace są już na ukończeniu i gliwickie tropiki lada chwila znów otworzą się dla zwiedzających.

Kiedy gliwicka palmiarnia zacznie działać?

Na początku wakacji Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach poinformował o zamknięciu Palmiarni Miejskiej. Powodem była zaplanowana modernizacja obiektu, na którą środki pozyskano z Funduszu Odporności.

Przerwa technologiczna rozpoczęła się 17 czerwca i miała potrwać do 30 sierpnia. Dziś już wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Mamy kilkudniowe opóźnienie, ale zdrowie i bezpieczeństwo roślin, nierzadko wyjątkowych, jest dla nas najważniejsze. Dlatego chcemy, by prace były wykonane solidnie, a stopień skomplikowania wykonania obróbek blacharskich oraz wpasowywania profili lekkiej obudowy do istniejącej konstrukcji nośnej wymaga więcej czasu. Do tego wymiana powłok ścian pawilonu sukulentów jest na ukończeniu. Wykonawca dokłada wszelkich starań, aby zadanie zostało wykonane solidnie i służyło przez wiele lat - informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.

Ponowne otwarcie Palmiarni Miejskiej zaplanowano na sobotę 7 września.

Zobacz, jak wygląda Palmiarnia Miejska w Gliwicach:

Palmiarnia w Gliwicach z rekordową frekwencją

Flagowa atrakcja Gliwic zakończyła 2023 rok z rekordową frekwencją. Gliwickie tropiki odwiedziło wówczas ponad 205 tys. osób. Dotychczasowy rekord należał do 2019 roku, gdy ogród naliczył ponad 201 tys. zwiedzających.

Popularność Palmiarni Miejskiej w Gliwicach nie powinna nikogo dziwić. To miejsce niezwykłe na mapie Śląska, położone w centrum przemysłowego miasta, które stanowi egzotyczną oazę zieleni.

Ogród ma za sobą szmat historii, pierwsze szklarnie powstały jeszcze w XIX wieku. Punktem zwrotnym w jego rozwoju była wielka wystawa roślin egzotycznych, zorganizowana w dwudziestoleciu międzywojennym. Od tego czasu kompleks rósł w oczach. Niestety, nie ominęły go zniszczenia wojenne. Na ponowne otwarcie placówki trzeba było czekać do 1947 roku.

W późnych latach 80. palmiarnia przeszła gruntowną modernizację. Wówczas jej powierzchnia wzrosła do ok. 2 tys. m kw., powstał też pawilon o wysokości 22 m. To o tyle istotne, że w ogrodzie rosną trzy ogromne palmy, które towarzyszą gliwiczanom od 1924 roku, czyli równe sto lat!

QUIZ. Kochasz rośliny doniczkowe? Potrafisz rozpoznać je po kwiatach?

Pytanie 1 z 12
Jaka roślina doniczkowa ma takie piękne kwiaty?
Róża chińska