Gliwicka palmiarnia ma 100 lat! Jubileusz świętowano hucznie i na wesoło

i

Autor: UM Gliwice

Wydarzenia

Gliwicka palmiarnia ma już 100 lat! Na jubileuszu zaśpiewał Czesław Mozil - ZDJĘCIA

2024-04-03 10:34

Był tropikalny tort, a na nim sto świeczek. Na jubileusz palmiarni w Gliwicach przybyło około 7 tys. osób! Atrakcji nie brakowało. Wśród nich m.in. kolorowa parada, warsztaty tworzenia kwietników, a na koniec występ Czesława Mozila. Zobaczcie ZDJĘCIA.

100 lat gliwickiej palmiarni: warsztaty, foto-lustro i Czesław Mozil

Ponad 7 tys. gości świętowało 1 kwietnia setne urodziny palmiarni w Gliwicach. Impreza była huczna, atmosfera wspaniała, a to wszystko w otoczeniu cudownej natury. 

Zwiedzanie tego dnia było bezpłatne - można było podziwiać niespotykane okazy fauny i flory. Organizatorzy przygotowali także liczne atrakcje, a wśród nich kolorową paradę, warsztaty tworzenia zielników i kwietników oraz domków dla dziko żyjących owadów. Furorę zrobiło foto-lustro, przy którym można było wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle egzotycznej przyrody.

Wieczorem dla gości palmiarni zaśpiewał Czesław Mozil, autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista pochodzenia duńsko-polskiego.

Pierwszy na Śląsku basen dla jednej z największych roślin wodnych

Palmiarnia w Gliwicach rozpoczęła działalność w 1924 r. Wcześniej małe szklarenki z końca XIX w. udostępniane były częściowo i tylko okazyjnie. Bodźcem do otwarcia Palmiarni była chęć dalszego eksponowania egzotycznych roślin sprowadzonych do Gliwic kilka miesięcy wcześniej na Wielką Wystawę Roślin.

- Od momentu otwarcia palmiarnia cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gliwic i okolic. W ślad za popularnością następowała rozbudowa kompleksu. W 1925 r. otwarto pierwszy na Śląsku basen o pojemności 120 m3 dla jednej z największych roślin wodnych – Victoria regia – opowiada Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

- Zbudowano terraria oraz klatki dla egzotycznych zwierząt. Zachwyt wzbudzały akwaria z kolorowymi rybami, żabami i żółwiami. Podobnie jak ptaszarnia, gdzie wśród wielu ptaków królowały brazylijskie papugi. Zwiększenie liczby prezentowanych gatunków, a także wzrost palm spowodowały konieczność powiększenia obiektu. Cieszy nas popularność palmiarni – dodaje. 

Furorę robią afrykańskie ryby, gekony i ...bananowce

Obecnie w palmiarni podziwiać można ryby czterech różnych środowisk słodkowodnych (łączna ich pojemność przekracza 100 tysięcy litrów) - od ichtiofauny zimnych wód rzek Polski, przez wielokolorowe afrykańskie ryby z Jeziora Tanganika oraz ciekawe okazy z azjatyckich rzek, po największe, majestatycznie pływające ryby Amazonki. Palmiarnię zamieszkują też m.in. wiewiórki, gekony, żółwiak i legwan.

Jest też kilka tysięcy roślin z całego świata, również użytkowych, jak pomarańcze, grejpfruty, pomelo, kumkwaty, granat, kawa, wawrzyn szlachetny, bardziej znany w kuchni jako liść laurowy oraz goździkowce i pieprze, które mają duże liście i dekoracyjne kwiatostany z długimi sznurami paciorków.

W Palmiarni spotkamy też dekoracyjne monstery o pysznych owocach w smaku przypominających ananasy, a także figi czy chleb świętojański. Rosną tam też bananowce, których owoce nie nadają się do jedzenia, ale ich włókna wykorzystywane są do produkcji lin okrętowych. 

Gliwicka palmiarnia - godziny otwarcia, cennik

Palmiarnia w Gliwicach otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 18, a w soboty i niedziele od 10 do 18.

Bilet normalny kosztuje 18 zł (z Gliwicką Kartą Mieszkańca - 14 zł) , ulgowy dla dzieci od 4 roku życia, uczniów i studentów do 24 roku życia, emerytów i rencistów - 11 zł (z Gliwicką Kartą Mieszkańca - 9 zł). Pełny cennik dostępny jest na stronie internetowej obiektu.

Quiz Czy znasz te rośliny i ich zastosowania?

Pytanie 1 z 18
Co to za roślina i jakie ma zastosowania?
skrzyp